Zlecenie profesjonalnej jednostce badań gruntów

Badania geologiczne gruntu nie są przymusowe, są jednakże wskazane. Badania polegają w zasadniczej mierze na przetestowaniu jaka jest trwałość podłoża, jego struktura i pułap wód gruntowych.

Badanie geotechniczne gruntu trzeba zlecić specjalistycznej jednostce.

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com
Po utworzeniu paru odwiertów i dokonaniu testów, powinno być wiadomo jakie fundamenty na działce będą najlepsze. Badania gruntu pozwalają na uniknięcie pękających ścian, bądź załamujących się podłoży. Postawienie go na nieznanym podłożu jest w stanie przyczynić się do nieodwracalnych defektów konstrukcji. Przy zakupie działki, powinno się zasięgnąć opinii geologicznej, albowiem wartości krajobrazowe, czy przystępny dojazd, nie powinny być jedynymi cechami przyszłej inwestycji. Koszt badania gruntu jest relatywnie drobny w stosunku do zysków które niesie. Ekspertyza zezwoli na bezpieczne osadzenie obiektu i uniknięcie dużych szkód, ponieważ te metody są w największym stopniu autorytatywne.

Powiązane artykuły – sondowania cptu

spiwa drogowe i zagęszczanie gruntu

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Proces polegający na dokładnym wymieszaniu podłoża, przy perfekcyjnej wilgoci, z łącznikiem w celu otrzymania założonych parametrów wytrzymałościowych, to stabilizacja podłoża. Owe wzbogacanie gruntu można skonstruować przy pomocy cementu, wapna, bądź odmiennymi lepiszczami. Przebieg stabilizacji odbywa się za pomocą samojezdnej machiny mieszającej i rozpuszczającej spoiwo wedle scharakteryzowanej receptury. Porcjowanie osobnych komponentów odbywa się automatycznie wg zaplanowanej formuły, poprzez zaprogramowanie procesów kierujących.

Większa część planów domów jednorodzinnych jest sporządzana dla przeciętnych warunków gruntowych. Jeżeli stabilność gruntu jest podejrzana, trzeba zlecić badania geotechniczne gruntu w celu określenia jego nośności. Wykonanie owych testów ma obowiązek też polecić kierownik budowy, jeśli posiada jakieś zastrzeżenia co do założeń posadowienia.

Nie wahaj się – więcej szczegółów czytaj w serwisie, który dla Ciebie opracowaliśmy. Jeżeli pojawią się jakieś pytania – szybko na nie odpowiemy.

Ogólne dane o cechach podłoża jest możliwość otrzymać od sąsiadów, którzy już postawili domy. Jeżeli projekt domu opracowywany będzie indywidualnie, konstruktor ma obowiązek zapoznać się z rodzajem podłoża i należycie zaprojektować fundament.