Zapewne każdy z nas słyszał troszkę o diodach, ale wielu z nas także nie zdaje sobie sprawy, o co w tym chodzi. Zobacz, jak to rozumieć

Obecnie diody są bardzo popularne, a to za sprawą diod LED, co jednakże o nich wiemy? Co warto wiedzieć? Przed państwem krótki przewodnik. Dioda jest po prostu dwuzaciskowym elementem elektronicznym, odpowiedzialnym za przewodzenie prądu elektrycznego metodą niesymetryczną. Niesymetryczny, to oznacza, że prąd przewodzony jest w sposób bardziej zdecydowany w jednym kierunku niż w przeciwnym.

lampka

Autor: kogakure
Źródło: www.flickr.com
Pierwszymi diodami były detektory kryształkowe a także diody próżniowe. Aktualnie najbardziej poznane i najbardziej powszechne są diody półprzewodnikowe (oferta na mselektronik.pl). Są one zrobione z dwóch warstw całkiem odmiennego półprzewodnika, tworzą one wspólnie złącze p-n. Istota ich działania polega na przewodzeniu prądu w jednym kierunku, w tym samym czasie blokowanie jego przepływu w odmiennym kierunku.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie to często najbogatsze źródło informacji? Tak jest i w tym przypadku – gdy wejdziesz na ten link, przeczytasz inne pomocne materiały.

Właściwość takiego typu możemy wykorzystać do prostowania napięcia przemiennego oraz demodulacji sygnałów w odbiornikach radiowych.

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów oraz parametrów wytwarzania złącza p-n można zmienić charakterystykę diody. Sprawia to, iż może ona modyfikować swoje zachowanie, może zachowywać się w sposób bardziej zawiły niż najprostszy zawór elektryczny. Najlepszym tego przykładem są diody Zenera, którym poświęcimy dalszą część wywodu. To odmiana diody półprzewodnikowej, natomiast jej najważniejszym parametrem jest napięcie przebicia złącza p-n. Kiedy napięcie jest przekroczone ma miejsce szybki, gwałtowny wzrost prądu. W kierunku przewodzenia ma zachowanie jak standardowa dioda (mselektronik.pl/about-us), natomiast podczas polaryzacji zaporowej jest w stanie przewodzić prąd po przekroczeniu określonego napięcia na złączu, jaki jest określany napięciem przebicia.

Przy nie za bardzo dużych napięciach, do około 5 volt najważniejszą rolę spełnia zjawisko Zenera.

Kliknij ten odnośnik i zdobądź użyteczne info (itb.pl/badania-etics.html) w kontekście omawianej w tym artykule problematyki! Bez cienia wątpliwości rzeczywiście uznasz je za godne uwagi.

Jak napięcie będzie rosnąć można zaobserwować wpływ zjawiska Zenera, ale także przebicia lawinowego. Jak przekraczamy wartość 7 volt istnieje jedynie przebicie lawinowe. Takie napięcie jest w sumie niezależne od przepływającego prądu, natomiast zmienia się nie za bardzo mocno przy bardziej znacznych zmianach prądu przebicia. Najważniejsze zastosowanie diody Zenera to źródło napięcia odniesienia w stabilizatorach, lecz również jest wykorzystywane do przesuwania poziomów napięć. Czasem wykorzystywany jest jak element zabezpieczający i przeciwprzepięciowy.