
Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie to często najbogatsze źródło informacji? Tak jest i w tym przypadku – gdy wejdziesz na ten link, przeczytasz inne pomocne materiały.
Właściwość takiego typu możemy wykorzystać do prostowania napięcia przemiennego oraz demodulacji sygnałów w odbiornikach radiowych.
Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów oraz parametrów wytwarzania złącza p-n można zmienić charakterystykę diody. Sprawia to, iż może ona modyfikować swoje zachowanie, może zachowywać się w sposób bardziej zawiły niż najprostszy zawór elektryczny. Najlepszym tego przykładem są diody Zenera, którym poświęcimy dalszą część wywodu. To odmiana diody półprzewodnikowej, natomiast jej najważniejszym parametrem jest napięcie przebicia złącza p-n. Kiedy napięcie jest przekroczone ma miejsce szybki, gwałtowny wzrost prądu. W kierunku przewodzenia ma zachowanie jak standardowa dioda (mselektronik.pl/about-us), natomiast podczas polaryzacji zaporowej jest w stanie przewodzić prąd po przekroczeniu określonego napięcia na złączu, jaki jest określany napięciem przebicia.
Kliknij ten odnośnik i zdobądź użyteczne info (itb.pl/badania-etics.html) w kontekście omawianej w tym artykule problematyki! Bez cienia wątpliwości rzeczywiście uznasz je za godne uwagi.
Jak napięcie będzie rosnąć można zaobserwować wpływ zjawiska Zenera, ale także przebicia lawinowego. Jak przekraczamy wartość 7 volt istnieje jedynie przebicie lawinowe. Takie napięcie jest w sumie niezależne od przepływającego prądu, natomiast zmienia się nie za bardzo mocno przy bardziej znacznych zmianach prądu przebicia. Najważniejsze zastosowanie diody Zenera to źródło napięcia odniesienia w stabilizatorach, lecz również jest wykorzystywane do przesuwania poziomów napięć. Czasem wykorzystywany jest jak element zabezpieczający i przeciwprzepięciowy.