Zanim weźmiemy się za odnowienie mieszkania lub aranżację nowego – czyli jak skutecznie zaprojektować kuchnię.

jadalnia
Najważniejszą kwestią przed przystąpieniem do aranżacji kuchni, jest drobiazgowe opisanie i zaplanowanie środków pieniężnych na odświeżenie oraz ustalenie czy sami będziemy aranżować pomieszczenie kuchenne, czy może zlecimy to specjaliście, ale powinniśmy pamiętać, że jest to nadplanowe dociążenie budżetu.

wnętrza, mieszkanie, wnętrze
Źródło: flickr.com

Nie możemy również zapominać o zasadach kuchennej funkcjonalności, czyli takim zaplanowaniu przestrzeni kuchennej, które pozwoli nam z łatwością, wygodnie i radośnie wykonywać standardowe czynności kuchenne. Mieszkanie i wnętrze powinny ze sobą współgrać. Funkcjonalność jest istotna, ale nie można zapominać o harmonii, która powinna być dobrana do naszej indywidualności i stylu życia.

Sprawdź asortyment kuchenny:łyżeczki do kawy

Prozaiczne zagadnienia na przykład: odpowiednia wysokość i szerokość blatów, bez zarzutu dobrana przerwa między sprzętami kuchennymi. Ta sprawa, nie wszystkim wydaje się oczywista, a kuchnie stają się niewygodne i nie można się w nich swobodnie przemieszczać. Trzeba nie zapominać również o odpowiednim oświetleniu oraz kolorach pomieszczenia. Przy planowaniu kuchni nie wolno zapominać o pięciu istotnych obszarach: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Powierzchnie powinny następować po sobie.

wnętrza
Źródło: flickr.com

Ważne są odległości i tak zwany trójkąt roboczy, to znaczy lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna. Zbyt małe odstępy między płytą kuchenną a zlewozmywakiem, a także pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niepraktyczne. Z innej perspektywy trudnością mogą być za duże odległości. Pokonywanie kilometrów pomiędzy lodówką, kuchenką, a zlewozmywakiem może być męczące. Skutecznym pomysłem w przypadku dużych przestrzeni jest kuchenna enklawa. Po obu stronach wokół zlewu powinny być zaplanowane stoły robocze, które posłużą do gromadzenia produktów lub wykończonych potraw.

Szukasz promocji? Zobacz: