Z jakiego powodu wybór odpowiedniego falownika jest tak ważny?

Falowniki to – za wyjątkiem komponentów – kolejny, najbardziej istotny element w przypadku instalacji fotowoltaicznej. To od jego poprawnej oraz skutecznej pracy jest zależna efektywność instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też tak ważny jest właściwy wybór dobrego falownika.
Podmioty zajmujące się handlem i montażem instalacji fotowoltaicznych zazwyczaj mają w swojej ofercie parę sposobów, przez co stawiają odbiorcę nie obeznanego w zasadzie funkcjonowania przed ciężkim wyborem właściwych modułów.

urządzenia chłodnicze

Autor: Emilian Robert Vicol
Źródło: http://www.flickr.com
Falownik przede wszystkim powinien mieć wszystkie certyfikaty czy deklaracje poprawności z normą 2014/35/2014/30/UE i powinien być zgodny z normami oraz musi spełniać normy sieci obowiązujące na obszarze Polski, tj. VDI 0126-1-1 oraz VDE-AR-N-4105. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest gwarancja wytwórcy oraz serwis, jaki proponuje producent.

Wejdź na ten odnośnik, by przeczytać analogiczne materiały. Przykładowo zobacz serwis (http://maragency.pl/kategoria/stacje-zlewcze/42), który omawia zajmującą Cię tematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.

Mając na uwadze to, że taki falownik powinien funkcjonować przez 25 lat, bardzo ważne jest to, aby gwarancja była jak najdłuższa, zaś serwis narzędzia był możliwy na obszarze naszego kraju.

Wielu wytwórców zapewnia poszerzenie gwarancji z bazowych 5 do 10 czy też 25 lat. Serwis z kolei musi być wykonywany na obszarze Polski przez podmioty partnerskie posiadające odpowiednią umowę na prace warsztatowe na rzecz produktów danego wytwórcy. Rozwiązaniem, które znacznie poprawia jakość gwarancji, jest rekompensata kosztów serwisu przez producenta. W tym wypadku autoryzowana spółka instalacyjna mająca umowę na serwisowanie, proponuje świadczenia warsztatowe, które refunduje wytwórca.

Niezwykle istotne jest ustalenie zakresu napraw po ukończeniu ustawowej dwuletniej rękojmi, gdy zaczyna obowiązywać jedynie gwarancja producenta, w granicach której posiada on znaczną dowolność odnośnie zakresu i metod jej stosowania. Szybkość takiego serwisu jest istotna ze względu na straty, które mogą ponieść interesanci z powodu braku produkcji energii, kiedy falownik będzie naprawiany.