Wybieramy najlepsze technologie do postawienia domu czyli rozterki tych, którzy na budowę się zdecydowali.

Budowa swojego domu często wiąże się z wyborem najlepszej metody budowania, a tych jak się okazuje jest wcale nie mało. Wielu ludzi myśląc o wyborze technologii ma na myśli to, czy do ścian użyć ceramicznej cegły czy betonu komórkowego, albo czy pokrycie dachu zrobi się z dachówek, czy blachy. Lecz jak się trochę bardziej wgłębi w temat, to okazać się może, że tak naprawdę każdy element domu można zrealizować w paru odmiennych technikach.

Autor
A różnią się one od siebie niekiedy w dużym stopniu, i liczbą wymaganych materiałów, i montażem, i przede wszystkim kosztami, na które jednak większość ludzi patrzy w pierwszej kolejności. Przykładowo w dziedzinie stropów pojawiło się parę ciekawych technologii, które pozwalają na szybkie ich zbudowanie, a przeważnie będą również mniej kosztowne. Typowe stropy wykonuje się ze stalowej kratownicy, zwanej potocznie zbrojeniem, które następnie trzeba zalać płynnym betonem. Ten po stwardnięciu ma dużą wytrzymałość, ale przy jego zrobieniu potrzebna będzie spora ilość pracy.

fundament

Autor: Röben
Źródło: Röben

Znacznie sprawniej, taniej i czyściej można położyć przykładowo stropy teriva. Będą się one składać ze zbrojonych belek, jakie należy ułożyć według określonego schematu, a na nich montuje się specjalną odmianę pustaków. Tak ułożona konstrukcja (sprawdź również – pręty okrągłe gładkie od aner) następnie zalewana jest betonem, a po wyschnięciu tworzy strukturę o podobnej wytrzymałości, co jednolity strop.

Zainteresował Cię przedstawiany wpis? Jeśli tak, to sprawdź też uwagi na temat (https://www.styropianknauf.pl/styropian-budowlany-eps/styropian-elewacyjny/), ponieważ one również odnoszą się do tej problematyki.

Dużo nowych technologii pojawiło się także jeśli chodzi o wentylację i ogrzewanie. Przykładowo do stawiania systemów wentylacji dzisiaj coraz chętniej są wykorzystywane pustaki wentylacyjne , które mają dużą wytrzymałość na zgniatanie i niewiele ważą. Dzięki ich zastosowaniu prace wiążące się z wykonaniem wentylacji wykonuje się szybko i dokładnie. Dużym zainteresowaniem budujących cieszą się również od pewnego czasu systemy kominowe , pozwalające z dobrych jakościowo elementów całkowicie wykonać cały układ komina w domu.