W jaki sposób zdrowo i komfortowo ogrzewać mieszkanie

Pytanie jak dobrze ogrzewać dom stawia sobie dużo osób planując budowę. Wiele przydatnych porad znajdziemy w sieci, między innymi na serwisie Lazienkaplus.pl. Jest to swego rodzaju kompendium zbierające posty dotyczące ogrzewania, ale też spraw związanych z klimatyzacją czy wentylacją.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo metod dostarczania ciepła do pomieszczeń. Wybór konkretnego warunkuje wiele czynników: rodzaj wnętrza, czas przebywania w nim ludzi, możliwości techniczne oraz zdolności finansowe. W zależności od użytego materiału, i specyfiki danego pomieszczenia wyróżniamy kilka rodzajów grzejników montowanych współcześnie w pomieszczeniach. Oczywiście każde z nich ma swoje zalety oraz wady. Coraz rzadziej wybierane są grzejniki gazowe, głównie ze względu na dosyć wysoki koszt utrzymania, aczkolwiek niższy od elektrycznego. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak możliwość szybkiego włączenia i wyłączenia o każdej porze.

Jeśli zaintrygował Cię ten tekst, sprawdź przykłady (https://urbanski.pl/) umieszczone tutaj. Na pewno znajdziesz tutaj coś ciekawego dla siebie.

Tutaj rozróżnić można kaloryfery gazowe akumulacyjne, metalowe czy konwekcyjne.

Grzejniki radiatorowe powoli zostały zastąpione przez konwekcyjne. Ich działanie jest proste – powietrze przepływa na zewnątrz radiatora, który zawsze ma rozłożoną powierzchnię zewnętrzną. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zagospodarowania większej ilości wolnej powierzchni na ścianie, natomiast główną zaletą to, że ogrzewanie domu odbywa się w sposób bardziej równomierny.

Istotnymi źródłami ciepła, w szczególności w wysokich pomieszczeniach, są promienniki energii cieplnej. Takie systemy grzewcze ocieplają pomieszczenia pośrednio poprzez promieniowanie podczerwone. Systemy te cechują się niskim stopniem bezwładności. Technologie grzewcze oparte na promiennikach często stosowane są w rożnego rodzaju obiektach przemysłowych. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju ogrzewania są niskie koszty utrzymania, przy podobnym komforcie cieplnym jak w rozwiązaniach opisanych powyżej. Słabą stroną natomiast spore uzależnienie od rodzaju promienników – gazowe, elektryczne, wodne.

Kolejną grupą grzejników są grzejniki nadmuchowe. Stanowią one połączenie grzejnika konwektorowego z wentylatorem. Źródłem energii najczęściej jest w tym przypadku prąd elektryczny. Aktualnie ten rodzaj wytwarzania ciepła stosuje się na przykład w kominkach. Tym razem zaczniemy od wad: hałas generowany przez wentylatory, trudności w uzyskaniu stałej temperatury. Zalety: szybkość ogrzewania, stosunkowo małe gabaryty, możliwość zastosowania również chłodnego nawiewu. Taki rodzaj ogrzewania może skutecznie zastąpić takie rozwiązania jak wełna mineralna czy izolacje elewacji ścian. Więcej produktów tutaj:

Autor: TECE

Coraz częściej stosowanym rodzajem ogrzewania jest podłogowe. Istotną właściwością tego rodzaju ogrzewania jest sposób w jaki odbywa się emisja ciepła. Dostarczane jest ono przez promieniowanie całą powierzchnią
podłogi. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny najbardziej przybliżony do teoretycznego profilu idealnego. W tym przypadku konwekcja nie ma miejsca, a najczęściej ten rodzaj ogrzewania wykonuje się jako elektryczne lub wodne. Zaletą jest proporcjonalny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu oraz brak części, które w innych rodzajach ogrzewania trzeba by było zamontować (np. kaloryfery) Wadą jest montaż (poznaj ofertę na ucho z gwintem eogniwa) – aby wdrożyć takie rozwiązanie do naszego mieszkania lub domu należy usunąć panele podłogowe.

Dużo więcej o metodach ogrzewania oraz innych problemach związanych też z szeroko pojętą wentylacją, klimatyzacją można dowiedzieć się w serwisie internetowym Lazienkaplus.pl Są tu setki artykułów, które mogą okazać się bardzo pomocnymi przy remoncie czy budowie domu.