W jaki sposób zagwarantować właściwy przepływ powietrza w budynku wolnostojącym?

W każdym domu musi być zapewniona właściwa cyrkulacja powietrza, a instalacja wentylacyjna ma na celu zlikwidowanie wykorzystanego powietrza, które zawiera zbyt dużą ilość wilgotności, zanieczyszczeń oraz dwutlenku węgla.
Zadaniem systemu wentylacyjnego jest również zastąpienie zużytego powietrza świeżym, które pochodzi z dworu.

Takie rozwiązanie można by wykonać na kilka sposobów, jednak w przypadku domów wolnostojących najbardziej popularne są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnej. Jednym z nich to instalacja grawitacyjna, która jest używana od naprawdę długiego okresu czasu. Do funkcjonowania tego rodzaju instalacji konieczne są specjalne kanały i kominy. Tego typu układ ma za zadanie wyprowadzić zużyte powietrze nad dach i doprowadzić powietrze z dworu przy pomocy nawiewników okiennych lub ściennych. Zasada działania jest taka, że im kominy byłyby wyższe, tym korzystniejsze to będzie wyjście. Wysokość takich kanałów powinna wynieść przynajmniej 3-4 m.

Przypadła Ci do gustu ta informacja z serwisu? Jest nam bardzo przyjemnie. Jednocześnie pragniemy zachęcić Cię do przeczytania nowego wpisu o zbliżonym temacie.

Jest to wielkość, jaka jest mierzona między wylotem nad pokryciem dachowym a kratką wlotu pod sufitem. To wyjście to całkowita nieprzewidywalność tego sposobu wentylacji, gdyż jej poziom intensywności jest zależny od różnicy temperatur między otoczeniem mieszkania a jego wnętrzem.

szkło

Autor: Uqbar is back
Źródło: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/

Drugim rodzajem instalacji wentylacyjnej jest wentylacja automatyczna. W takim rozwiązaniu powietrze jest dopompowywane do wewnątrz za pomocą urządzeń tego typu jak radiatory. Dzięki takiemu rozwiązaniu można posiadać wpływ na nasilenie wentylacji i być zupełnie niezależnym od warunków atmosferycznych.

Bardzo istotny jest również fakt, że można w taki sposób zniżyć straty energii. W rzeczywistości w sezonie średnia wydolność odbierania ciepła lokuje się na szczeblu 70%.