W jaki sposób malować sufit

Wiosną często decydujemy się na odświeżenie mieszkanka. Aby dodać wnętrzom blasku wystarczy pomalować ściany oraz sufity. Na odświeżenie ścian decydujemy się przeciętnie co 4-5 lat. Radzimy, jak zrobić to bez błędów. Decyzja o remoncie zapada najczęściej z dwu powodów; po pierwsze chcemy zmienić aranżację wnętrza, która już się nam znudziła, poza tym stara farba na ścianie źle wygląda.

Przed przystąpieniem do malowania trzeba usunąć ze ścian wszelkie zabrudzenia, albowiem mogą one osłabić przyczepność farby albo przebijać przez świeżo kładzioną powłokę malarską. Kurz i tłuszcz możemy wyeliminować ze ścian za pomocą wody z szarym mydłem. Jeżeli natomiast na ścianach są pęknięcia, a stara farba (zobacz: farba metaliczna do ścian) łuszczy się, powinniśmy ujednolicić powierzchnię.

Masz ochotę zgłębić więcej na opisywany wątek? To świetnie, ponieważ pod linkiem projektowanie schodów drewnianych znajdziesz interesujące informacje, które Cię wciągną.

Jakim sposobem? Szczotką drucianą oczyścimy powierzchnię ze starych warstw malarskich, z kolei większe nierówności wyeliminujemy ze ściany szpachelką.

Trzeba też poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Pęknięcia możemy wypełnić masą szpachlową. Po zupełnym wyschnięciu masy uzupełniającej musimy przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć. Tak przygotowaną nawierzchnię najlepiej zagruntować, aby obniżyć chłonność podłoża. Nim zaczniemy malować ściany pomyślmy o kontaktach elektrycznych. Odkręćmy je, natomiast fragmenty elektryczne tkwiące w ścianie zabezpieczmy taśmą malarską.

malowanie

Autor: Dulux®
Źródło: Dulux®

Tak przygotowaną ścianę można zacząć malować. A co malujemy w pierwszej kolejności? Malowanie zaczynamy od góry, zatem od sufitu. Wałek przesuwamy od strony ściany z oknem do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, natomiast pasma farby muszą zachodzić na siebie. Gdy pierwsza powłoka malarska wyschnie, możemy malować drugi raz, jednak tym razem

w przeciwnym kierunku. Dzięki takiemu zabiegowi skrupulatnie pokryjemy wszelakie smugi.

By uniknąć niedokładności na suficie, możemy użyć farbki, która w trakcie malowania ma kolor różowy, a biała robi się dopiero kiedy wyschnie. Ściany malujemy dużym wałkiem, nakładając wertykalne, zachodzące na siebie pasy. Narożniki, pasma wokół drzwi i okien oraz inne trudno dostępne miejsca malujemy pędzelkiem względnie niewielkim wałkiem. Taśma samoprzylepna przyda się też żeby „odciąć” kolor ścian od białości sufitu (jeśli malujemy ściany farbką o kontrastującym z sufitem odcieniu).