Ściany – podstawowy element wszystkich mieszkań

ściana
Ściany stanowią istotny element, wyznaczający granice wznoszonego budynku. Ich rolą jest przenoszenie obciążenia, jakie tworzą dach i stropy. Z tego powodu murowanie ścian jest elementarnym zadaniem, od którego uzależniona jest przyszłość budowanej budowli.

Wykonywanie ścian może zostać rozpoczęte, kiedy będą zaizolowane już fundamenty. Niezależnie od metody, jaką wykonywane będzie murowanie ścian , pierwsza warstwa musi zostać wykonana na tradycyjnej zaprawie grubości 2-3 cm. Murowanie ścian wiąże się przede wszystkim z prawidłowym ich umiejscowieniem. Ściany muszą być ustawione idealnie w pionie, a każdy z elementów składowych w każdym rzędzie musi zostać wypoziomowany. Dzięki temu siły, które będą działały na ściany – (wejdź https://www.jeger.pl/pl/290-efekty-dekoracyjne-do-scian) z góry będą rozkładane równomiernie, a budowany budynek nie ulegnie zawaleniu jak przysłowiowy domek zrobiony z kart.
ściana
Autor: katsrcool (Kool Cats Photography)
Źródło: http://www.flickr.com

Aby murowanie ścian przebiegało prawidłowo, a dom się nie rozpadł, powinno się uwzględnić, że pustaki czy też bloczki – sprawdź tutaj – gazobetonowe muszą być związane ze sobą (link do tekstu o tym). Co będzie to oznaczało w praktyce? Chodzi o to, by części te były lokowane w następnych warstwach z wyróżniającym je przesunięciem ich pionowej krawędzi przynajmniej o 4/10 wysokości elementu. W przeważającej liczbie przypadków przesunięcie to wynosi około 5 do 6 centymetrów. Szczególną uwagę należy zachować w przypadku narożników. Wiele osób decyduje się na ściany dwuwarstwowe.

Cechującą je cechą jest to, że mur jest elementem konstrukcyjnym, a wykonane ocieplenie natomiast jest elementarną i główną ochroną budynku przed dużą utratą ciepła. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju ściany stanowią połączenie dwóch całkowicie różnych materiałów, z których każdy odznacza się innymi funkcjami (ściany dwuwarstwowe). Jednak ich współdziałanie pomaga osiągnąć podstawowy cel, jaki stawia się przed tego rodzaju ścianami. Ściany dwuwarstwowe mają bowiem za zadanie stworzenie trwałego, energooszczędnego domu. Powinno zatroszczyć się więc, by tego rodzaju ściany znalazły się w budowanym domu. Za sprawą tego będziemy mogli w poważnym stopniu ograniczyć koszty ogrzewania pomieszczeń. A to jest dla bardzo dużej grupy osób naprawdę niezmiernie ważne. Nawet odrobinę mniejszy rachunek może być ogromną ulgą dla portfela.