Rozkoszny chłodek w skwarne dni

klimatyzator zewnętrzny
Klimatyzatory funkcjonują na tej samej zasadzie jak schładzarka. Można stwierdzić, iż jeślibyśmy zdołali zmieścić się do schładzarki, a pobyt tam byłby rozkoszą, można by zrezygnować z kupienia klimatyzatora. Tymczasem w schładzarce jest troszeczkę mało miejsca, temperatura też nazbyt niska, w związku z tym przyjemny chłód w parne dnie zapewni nam tylko montaż klimatyzatora przenośnego w domu czy w miejscu pracy.

Podobnie jak chłodziarka, klimatyzatory pokojowe odejmują od pomieszczenia ciepło i przekazują je na zewnątrz budowli. Każdy model klimatyzatora złożony jest z dwóch części, to znaczy parownika jak również skraplacza. Parownik jest fragmentem który przesyła chłód do wnętrza – w wypadku schładzarki jest nim zamrażalnik. Skraplacz natomiast jest to
chłód w domu
Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

fragment, który oddaje na zewnątrz ciepło odebrane z wnętrza – w wypadku lodówki jest nim w większości wypadków czarna kratka z tyłu przyrządu. Musimy pamiętać, iż ciepłe powietrze płynąc przez chłodne wnętrze wentylatora sprawia, iż para wodna zawarta w powietrzu zaczyna się skraplać, trzeba więc wziąć pod uwagę konieczność odprowadzania wykroplonej cieczy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale klimatyzatory pokojowe potrafią też grzać wnętrze. Dzieje się to poprzez odwrócenie wymiany – wtenczas parownik oddaje ciepło, natomiast skraplacz przekazuje chłód na zewnątrz. W takowym wypadku możliwym jest grzanie mieszkań zużywając wyłącznie 1/3 energii której wymagalibyśmy przy użyciu zwyczajnego grzejnika elektrycznego. Przykładowo klimatyzatory pokojowe (link), pobierające 1000 W prądu posiadają siłę grzewczą równą 3000 W.

Kupując klimatyzator przenośny sprawdźmy, jak duża jest różnica cenowa między typem chłodzącym a typem chłodząco-grzejącym. Z reguły nie jest ona duża i być może korzystniej jest zaopatrzyć się w klimatyzator który dodatkowo ogrzeje nam pomieszczenie zimą. Zależnie od typu „klima” może więc schładzać, grzać, wentylować, osuszać a ponadto czasami jonizować czy filtrować powietrze. W obecnych czasach klimatyzacja w domku jest coraz mniejszym wydatkiem, staje się bardziej osiągalna aniżeli jeszcze kilka lat temu.
Zatem nie czekaj, postaw na montaż klimatyzatora przenośnego aby radować się błogim chłodem w duszne dni – zobacz więcej).