Rodzaje tynków oraz ich przeznaczenie. Który najlepszy?

Ściany zewnętrzne oraz wnętrza, w dużej ilości przykładów, pokrywane są mieszanką zaprawy i kruszcu. Tynk, to wyjątkowo uniwersalne pojęcie, oznaczające warstwę z zaprawy lub wody i wapienia. Zabezpiecza spodnie ściany przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych i innych, występujących we wnętrzach pomieszczeń.

tableau - dom

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

Do zastosowania na zewnątrz lub w pomieszczeniach, o podwyższonej wilgotności oddziałującej na ściany, znakomicie spełni swoją rolę tynk cementowy. Jest dostępnych dużo jego rodzajów. Najpopularniejsze to mieszanki zwykłe, takie jak cementowo-wapienne oraz tynki cienkowarstwowe. Pierwsze wymienione, tworzone są na miejscu budowy, nie mają zapewnienia jakości, dlatego są z czasem mniej stosowane. Kolejne są tworzone w halach produkcyjnych, i w gotowej postaci mieszanki dowożone są na budowę. Mieszanki cementowe są także bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na kleistość, nakładanie jest cięższe oraz trwa dłużej, w przeciwieństwie do pozostałych mieszanek. Mieszanki cienkowarstwowe dostępne są w postaci gotowej do stosowania. Można je dostać w różnych kolorach, w ich skład wchodzą dodatki mineralne, pracuje się z nimi stosunkowo łatwo oraz mogą posiadać skrócony czas wysychania.

Źródło artykułu:

fotografijka - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

Inną klasyfikacją mieszanek są mieszanki dekoracyjne. Często bardziej plastyczne, z dodatkami różnych kruszyw w celu przypominania różnych tekstur. Jest możliwe, przy pomocy właściwych narzędzi, wykonywać najróżniejsze faktury. Tynk betonowy dekoracyjny stworzy strukturę przemysłowej ściany betonowej, zimnej, ze specyficznymi ubytkami. Gdy spróbujemy samodzielnie wykonywać podobnego rodzaju tynk, dobrym pomysłem jest poszukać na stronach internetowych krótkich filmów instruktażowych – czytaj więcej. Albo, najprościej zwrócić się do fachowców o wykonawstwo. tynk mozaikowy z brokatem betonowy dekoracyjny można nakładać na każdy rodzaj powierzchni budowlanej wykorzystywanej na murach w pomieszczeniach. Nawierzchnie trzeba uprzednio odpylić oraz wysuszyć. Oferowany jest w postaci proszku do wymieszania z wodą tuż przed wykorzystaniem, lub wymieszanej już masy. Przed rozpoczęciem nakładania tynku, należy dokładnie przemieszać zawartość pojemnika. Aby efekt nie był przytłaczający, dobrym pomysłem jest umieszczanie efektu betonu tylko na wybranych częściach mieszkania, na przykład na pojedynczej powierzchni, zaznaczając podział przestrzeni. Należy zestawiać efekt szarego betonu z żywiołowymi kolorami.

Każde rozwiązanie estetyczne będzie dobre, gdy jest spójne z całym pomysłem dekoracyjnym przestrzeni. Ważne są oszczędność i zrównoważenie – te zasady winny przyświecać każdemu dekoratorowi wnętrz.