Praktyczne ogrodzenia w budownictwie jednorodzinnym i na terenie osiedli.

Ogrodzenie panelowe
Jeszcze do niedawna można było uważać, iż ogrodzenia panelowe służą najczęściej jako zabudowa obiektów przemysłowych (siatki techniczne), obiektów sportowych (boiska, korty tenisowe). Ale niezwykle bogata oferta i coraz praktyczniejsze wzory spowodowały, iż coraz częściej płoty panelowe są używane jako ogrodzenia systemowe posesji prywatnych, używane w budownictwie jednorodzinnym oraz na osiedlach.

Panele ogrodzeniowe
Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesne ogrodzenia systemowe to przede wszystkim płoty panelowe, ale również bramy albo przesuwne, pojedyncze sztachety oraz komponenty na specjalne zamówienie (więcej o ogrodzeniach systemowych). Jeżeli akurat szukamy tego rodzaju ogrodzeń, przejrzyjmy sobie dla porównania asortyment kilkunastu dostawców, wpisując „panele ogrodzeniowe producent”. Tym sposobem najszybciej wyszukamy kompleksowe systemy ogrodzeń, oraz pojedyncze komponenty. Ogrodzenie systemowe to konstrukcja, która musi być mocna, wieloletnia, odporna na mechaniczne działania i niekorzystne oddziaływanie temperatury. Upewnijmy się, czy trwałe będą te panele ogrodzeniowe producent powinien udostępnić określone wytyczne wytrzymałości na stronie swojego sklepu albo chociaż polecenia od klientów i firm i sposoby konserwacji (szczególnie przy zawiasach itp.). Oczywiście wielu dystrybutorów sprzedających furtki panelowe zareklamuje, że zapewnia idealne połączenie wysokiej jakości i niesamowicie atrakcyjnej ceny, ale koniecznie trzeba gruntownie to sprawdzić. Jeżeli mamy już gotowy szablon płotu czy bramy, zwróćmy się do producenta, jaki na nasze życzenie wykona także systemy według wytycznych.

Zastanówmy się także, czy będziemy wybierać ogrodzenia stalowe, które wyróżniają się trwałością. Pokryte są one powłoką antykorozyjną, dzięki czemu stal jest dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Często spotyka się również panele drewniane, które dają bardzo ładny efekt wizualny, ale w zestawieniu z ogrodzeniami metalowymi są mniej solidne i wymagają zaangażowania przy impregnacji i utrzymaniu w dobrym stanie. Czasem trzeba wymienić elementy takiego płotu. Można kupić też ogrodzenia z elementów betonowych, które mogą przybierać ciekawe kształty i kolory.

Dobrze dobrane i poprawnie zrobione ogrodzenia z pewnością mogą dobrze wpasowywać się w otoczenie – wszystko zależy od nas. Gęste siatki, panele czy betonowe komponenty o ciasnym układzie dają szansę na odcięcie się od sąsiadów, z kolei lekkie ogrodzenia są rodzajem zaznaczenia terenu prywatnego.