Pomieszczenie pod schodami – na temat oszczędzenia przestrzeni w naszym domu

Przestrzeń zaraz pod klatką schodową bywa bardzo niełatwa i niefunkcjonalna w aranżacji – mamy do czynienia z pokaźnym skosem, nie bardzo jest co pod nim postawić, zbiera się tam brud. Dobrą inicjatywą może być jej zabudowanie.

Schody

Autor: Brian Moloney
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od tego, czy rozporządzamy domem z piwnicą, czy bez, mamy możliwość wymyślić , co będziemy przechowywać w zabudowanej części. My proponujemy trzy opcje: przydomową spiżarnię z domowymi smakołykami, szafę i regały na książki. Wykorzystanie przestrzeni pod schodami to dobra metoda na zaoszczędzenie miejsca.

Kiedy nie dysponujemy piwnicą, trudność może sprawdzić nam przechowywanie przetworów, które rok rocznie robimy tworzymy na zimę. Rewelacyjnym inicjatywą jest wtedy zabudowanie schodów (zobacz producent schodow) półkami, na których ustawimy rozstawimy słoiki. Nie jest to koncepcja niełatwy – wystarczy wymierzyć półki, zakupić także podpórki, i wszelkie śruby (zobacz śruby ze stali nierdzewnej) do ich przymocowania. Gdy już odpowiednio poustawiamy środek, pozostaje nam wybudować drzwiczkami ściankę, która odizoluje od korytarza. Warto skorzystać z pomocy fachowców – spiżarka będzie wyglądała wtedy mistrzowsko . Do przygotowania drzwiczek polecamy naturalne drewno – elegancko prezentują się fronty z orzecha, czy dębu.

Szafa pod wymiar może być kolejnym interesującym rozwiązaniem. Musimy jedynie rozpatrzeć, jakiego rodzaju odzienie będziemy w niej przechowywać magazynować . Na dole można z powodzeniem trzymać obuwie sezonowe, a resztę przestrzeni umeblować tak, by znalazło się miejsce zarówno na męskie koszule, jak i suknie kobiece. Można wkomponować weń też kilka szuflad na czapki, rękawiczki i inne elementy zimowego odzienia.

Ostatnia z opcji do wybrania to zorganizowanie domowej biblioteczki. Zabudowujemy wolną przestrzeń głębokimi regałami, na których układamy książki i inne bibeloty, które trzymamy w naszym domu. U dołu można zrobić opracować zamykane szafki, w których będziemy trzymać odkurzacz i inne sprzęty akcesoria służące nam do utrzymania ładu.