Podłoga z drewna – jaki rodzaj desek wybrać?

człowiek
Jaki rodzaj desek wybrać na podłoże w mieszkaniu? Lepsze będą deski lite czy warstwowe? Jeśli chcesz mieć przepiękną podłogę z dębu, która będzie służyć przez wiele lat, nie tracąc na estetyce i jakości, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Jeśli marzy Ci się elegancka, ciepła i wytrzymała podłoga z dębu powinieneś wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje desek udostępnianych przez producentów podłóg.

Deska podłogowa dębowa dostępna jest w wersji litej oraz trójwarstwowej. Deska lita jest w całości wykonana z jednego kawałka surowca. Deski lite po ułożeniu tworzą jednolitą powierzchnię. Tworzy się z nich parkiet, mozaikę, jak również tradycyjną podłogę z desek. Deska lita (zobacz deska lita) nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Trzeba jednak pamiętać, iż deski wykonane z jednolitego materiału są podatne na mikroklimat jaki panuje w pomieszczeniu, mogą się odkształcać i wysychać na całej swojej powierzchni. Natomiast deski warstwowe (najbardziej popularne to trójwarstwowe) są tworzone w taki sposób, że wierzchnia warstwa z drewna ma grubość kilku minimetrów. Kolejne warstwy tworzone są z innego rodzaju drewna bądź ze sklejki. Deski warstwowe można wykorzystać na ogrzewanie podłogowe.
człowiek
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Należy także zwrócić uwagę, iż deska podłogowa dębowa (sprawdź deska podłogowa dębowa) może być lakierowana, olejowana, farbowana, szczotkowana, itd. Różna może być też szerokość oraz grubość desek. Ponadto istnieją dwa sposoby układania desek podłogowych – na klej lub pływająco. Wszystko to musimy uwzględnić przy kupnie desek, tak aby podłoga była dostosowana do pomieszczenia, jak i oczekiwań domowników.

Warto zaznaczyć, że robiąc podłogę z drewna można sobie pozwolić nawet na najdroższą podłogę z egzotycznych gatunków drewna, jednakże największą popularnością cieszy się deska podłogowa dębową, która dostępna jest w przystępnej cenie, a jednocześnie wyróżnia się dobrą wytrzymałością oraz wysokimi walorami estetycznymi. Bowiem dąb jest bardzo odpornym drewnem, posiada piękne słoje oraz przyjemna barwę.