Podłoga z drewna – jaki rodzaj desek wybrać?

człowiek
Jaki rodzaj desek wybrać na podłoże w mieszkaniu? Lepsze będą deski lite czy warstwowe? Jeśli chcesz mieć przepiękną podłogę z dębu, która będzie służyć przez wiele lat, nie tracąc na estetyce i jakości, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Jeśli marzy Ci się elegancka, ciepła i wytrzymała podłoga z dębu powinieneś wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje desek udostępnianych przez producentów podłóg.

Deska podłogowa dębowa dostępna jest w wersji litej oraz trójwarstwowej. Deska lita jest w całości wykonana z jednego kawałka surowca. Deski lite po ułożeniu tworzą jednolitą powierzchnię. Tworzy się z nich parkiet, mozaikę, jak również tradycyjną podłogę z desek. Deska lita (zobacz deska lita) nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Trzeba jednak pamiętać, iż deski wykonane z jednolitego materiału są podatne na mikroklimat jaki panuje w pomieszczeniu, mogą się odkształcać i wysychać na całej swojej powierzchni. Natomiast deski warstwowe (najbardziej popularne to trójwarstwowe) są tworzone w taki sposób, że wierzchnia warstwa z drewna ma grubość kilku minimetrów. Kolejne warstwy tworzone są z innego rodzaju drewna bądź ze sklejki. Deski warstwowe można wykorzystać na ogrzewanie podłogowe.
człowiek
Autor: Pinio
Źródło: Pinio

Należy także zwrócić uwagę, iż deska podłogowa dębowa (https://www.belbazaar.pl/46-meble-debowe-lisboa) (sprawdź deska podłogowa dębowa) może być lakierowana, olejowana, farbowana, szczotkowana, itd. Różna może być też szerokość oraz grubość desek. Ponadto istnieją dwa sposoby układania desek – sprawdź niskie ceny na strugarka wyrówniarka www.mardrew.pl/mk,55,wyrowniarki.html – podłogowych – na klej lub pływająco. Wszystko to musimy uwzględnić przy kupnie desek, tak aby podłoga była dostosowana do pomieszczenia, jak i oczekiwań domowników.

Warto zaznaczyć, że robiąc podłogę z drewna można sobie pozwolić nawet na najdroższą podłogę z egzotycznych gatunków drewna, jednakże największą popularnością cieszy się deska podłogowa dębową, która dostępna jest w przystępnej cenie, a jednocześnie wyróżnia się dobrą wytrzymałością oraz wysokimi walorami estetycznymi. Bowiem dąb jest bardzo odpornym drewnem, posiada piękne słoje oraz przyjemna barwę.