Parę porad na temat wyboru odpowiedniego pługa

Kluczem do ekonomicznej i wydajnej orki jest dobrze wybrany sprzęt. Jednak jest to stosunkowo niełatwe, ponieważ przy jego wyborze trzeba uwzględniać dużą ilość ważnych kwestii, m.in. powierzchnię gospodarstwa, moc ciągnika, Rozmiar gruntów czy klasę oraz strukturę gleby albo sumę, jaką chcemy przeznaczyć na wymienione urządzenie.
Pomimo ciągłego wzrostu zaciekawienia bezorkowym systemem uprawy roli, pług jest nadal i przez długi czas będzie jedną z najważniejszych maszyn do uprawy roli w różnorodnych gospodarstwach.

BHP

Autor: Ida Myrvold
Źródło: http://www.flickr.com
pług

Źródło: pixabay.com
Nie zadziwia więc to, że jest on w asortymencie dużej ilości producentów różnych urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Konstrukcja pługów jest coraz bardziej skomplikowana, jednak wciąż, koło niezwykle nowoczesnych modeli z wszechstronną regulacją, obecne na rynku pługi są proste w eksploatacji i niedrogie.

Jeżeli zainteresowała Cię ta sprawa, szybko sprawdź link narożnik z funkcją spania codziennego a dowiesz się znacznie większą ilość danych, które na pewno wywołają na Twojej twarzy piękny uśmiech.

Są to pługi zagonowe. To zróżnicowanie różnych propozycji bywa bardzo często przyczyną wielu problemów w podjęciu adekwatnej decyzji. Zobaczmy więc, na jakiego rodzaju czynniki warto zwrócić uwagę, na przykładzie choćby pługów do ciągników o mocy 100 – 140 koni mechanicznych.

Nade wszystko należy mieć świadomość tego, żeby taki pług nie był za duży, ujmując pod uwagę zdolności naszego ciągnika. Jeżeli go się przeciąży, to nie tylko wzrośnie zużycie paliwa, ale także pogorszy się jakość orki i wydłuży czas wykonywania zaplanowanych prac. Niestety do wyboru właściwej wielkości pługa nie wystarczą wyłącznie informacje od wytwórców, zwłaszcza z tego powodu, że każdy z nich przekazuje minimalną potrzebną moc ciągnika, więc potrzebne jest także doświadczenie i szeroka znajomość struktury posiadanych działek.

Zakładając warunki przykładowo orki zimowej, czyli głębokości powyżej 25 cm, traktor o mocy 120 KM na lekkich glebach mógłby funkcjonować nawet z pięciokorpusowym pługiem o szer. roboczej dwóch metrów. Natomiast na ciężkiej glebie albo w miejscach, w których znajdują się pokłady gliny, ten sam traktor odpowiednią szybkość pracy może uzyskać przynajmniej z pługiem 3×40.