Pamiętaj o właściwym zabezpieczaniu dla swoich mechanizmów, to doprawdy bardzo istotne!

Jednym z najistotniejszych aspektów, na który należy zwracać uwagę w czasie wykonywania obowiązków jest bezpieczeństwo. Uzyskanie prawidłowych okoliczności pracy nie stałoby się możliwe, gdyby nie zastosowanie właściwych elementów dla danych układów i zapewnienie im zabezpieczeń pod względem prawidłowego ruchu i pracy. Dlatego tak ważna jest wiedza w temacie mniejszych i większych części znajdujących zastosowania w tej dziedzinie.


Połączenia wpustowe z zastosowaniem rowków

wykańczanie domu

Autor: Tino Rossini
Źródło: http://www.flickr.com
W projektach maszyn wykorzystuje się różne elementy, jednym z najbardziej powszechnym jest połączenie wpustowe, jakie osadza piasty na czopach wałów. W takim przypadku wpust umieszczany bywa w rowku wpustowym, który znajduje się na czopie wału. Spotyka się przeróżne połączenia wpustowe, jak na przykład połączenia ruchowe, zwykłe oraz spoczynkowe. Rowki używane do otrzymania połączenia wpustowego zyskuje się poprzez frezowanie. Ponieważ połączenie wpustowe nie jest w stanie ochronić piasty przed przemieszczaniem się, należy w tym miejscu zastosować także kolejne elementy zabezpieczające. Jeśli nie występują tutaj siły osiowe, stosuje się fachowe pierścienie, w innym przypadku niezbędne stają się także nakrętki (śruby calowe sklep) i tulejki – poznaj pierścienie sprężynujące .

Czym frezować rowki?

W wypadku tak ważnej pracy, jaką jest frezowanie rowków wpustowych – zapoznaj się z frezowaniem rowków wypustkowych , szczególnie kluczową kwestią okazuje się precyzja. Przez to w tym miejscu wagi nabiera dobór właściwych narzędzi, jak również staranne wykonanie planowanej czynności. Trzeba pamiętać, że dla bezproblemowego działania maszyny, jak również bezpieczeństwa osób obsługujących ją przy działaniu, bardzo istotne staje się dopasowanie do siebie danych elementów. Przy frezowaniu rowków nierzadko stosuje się frezy tarczowe, jednak zastosowanie znajdują również frezy palcowe. Akurat ten rodzaj frezów bywa stosowany bardzo często przy rowkach wpustowych.


Pierścień sprężynujący kolejnym zabezpieczeniem

Pierścienie sprężynujące określane także pierścieniami Segera są elementami wykorzystywanymi do zabezpieczania przed przesunięciem osiowym podzespołów maszyn umieszczonych na wałach oraz w otworach. Pierścienie sprężynujące występują w różnorodnych konfiguracjach, spotyka się pierścienie używane do wałów oraz do otworów. Elementy tego typu zakupić można w dobrze wyposażonych sklepach oferujących produkty zabezpieczające dla aparatów i urządzeń przemysłowych.