Osuszanie krok po kroku

Osuszanie powietrza to proces polegający na obniżeniu ilości pary wodnej zawartej w powietrzu poprzez użycie należytych strategii.
Pewną z często stosowanych strategii jest na pewno ogrzewanie i wentylacja wnętrz.

drzwi

Autor: MoWePhoto.de
Źródło: http://www.flickr.com
nagrzewnice   slider

Autor: KLIMA-TOP
Źródło: http://dimycz.pop.e-wro.pl/tmp/1.jpg
kruszywa

Autor: Rockman of Zymurgy
Źródło: http://www.flickr.com
Ta strategia polega najczęściej na podwyższeniu temperatury we wnętrzu a także jego intensywnym wentylowaniu. Jej skuteczność uzależniona jest od warunków zewnętrznych, jakie mogą uniemożliwiać jej użycie. Będzie tak wówczas, kiedy zawartość wilgoci w powietrzu na zewnątrz budynku jest równa czy też wyższa aniżeli obecność wilgotności we wnętrzu. Ta metoda jest tym bardziej skuteczna im temperatura na zewnątrz budynku będzie niższa, natomiast wewnątrz osuszanego wnętrza wyższa. Z tej przyczyny najlepsze wyniki możemy uzyskać w zimie, gorsze na wiosnę, zaś najgorsze lub ( konstrukcje ze stali ) brak wyników latem.

Wilgoć w atmosferze może być przyczyną powstawania przykrych efektów, tj. dla przykładu marne samopoczucie, rozmaITe choroby, straty materialne jak też powodowanie podniesienia niebezpieczeństwa wypadków w czasie wykonywania prac. Osuszacz budowlany, prócz grzania jak też chłodzenia służy także do utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniach, w jakich mieszkają ludzie czy też prowadzone są procesy technologiczne. Procesy technologiczne wielu z sektorów przemysłu wymagać będą powietrza o wskazanej wilgoci, często o wiele niższej od wilgotności powietrza środowiska. Zmniejszenie ilości wilgoci w powietrzu blokuje rozwój drobnoustrojów jak też wirusów w nim zawartych.

Dlatego osuszanie znajduje zastosowanie także w pewnych procesach wytwórczych. Osuszacze powietrza używa się głównie w przemysłach takich jak między innymi: farmaceutycznym, budowlanym, przetwórstwie drewna etc.