Od czego jest zależny wybór wiertła do betonu oraz jak tego typu wiertło należy ostrzyć?

Gdy je kupujemy powinniśmy pamiętać o wybraniu dobrego rodzaju do surowca, w którym zamierzamy pracować. Jeśli będziemy wiercić w betonie, to trzeba dobrać tego typu do betonu, ponieważ niewłaściwie dobrane moglibyśmy bardzo łatwo zniszczyć.

wiertło

drewno

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Podstawowe kryterium do wybrania wiertła jest to wiertarski uchwyt, który posiadamy w swoim elektronarzędziu. Do wiertarek z szybkomocującym uchwytem pasuje wiertło walcowe, które nazywane jest także cylindrycznym. Młoty udarowe albo młotowiertarki wyposażone są zazwyczaj w uchwyty SDS-Max oraz SDS-Plus. Innym ważnym parametrem jest wybranie właściwego rozmiaru wiertła.

Nie ociągaj się! Jeżeli zaciekawił Cię nasz artykuł, to na następnej witrynie odkryjesz dalsze newsy (http://www.eshop.pronar.com.pl/zestaw-kluczy-hazet-2) na ceniony przez siebie temat.

Średnica wierteł normalnie ma od trzech do 32 milimetrów, lecz możemy także znaleźć wiertła o większych średnicach. Również olbrzymie znaczenie posiada długość wiertła. Od długości wiertła jest zależna głębokość otworu, który moglibyśmy zrobić w cegle czy też w betonie. Jeżeli wybieramy wiertło widiowe, nie moglibyśmy zapomnieć o materiale, z którego jest wykonane wiertło. Dostępne są wiertła ze stali narzędziowej lub z węglików spiekanych. Możemy również spotkać wiertła łączone, zatem rdzeń i uchwyt są wykonane ze stali a część robocza posiada nalutowane węgliki spiekane. Jeżeli wymagamy wiertła do specjalnych zadań na przykład do wiercenia w zbrojonym betonie, to są zalecane wtedy wiertła tytanowo-węglowe.

Wiertło do betonu charakteryzuje się głowicą o masywnym kształcie oraz spiralą z jednym rowkiem. Masywna robocza część jest niezwykle twarda, głęboko osadzona oraz szeroka i pozwala na pracę w bardzo twardych surowcach. Wiertło do betonu ostrzyć możemy na dwa sposoby.

Można kupić specjalne urządzenie do ostrzenia takich wierteł, lub spróbować wykonać to samemu. Odpowiednie naostrzenie takiego wiertła wymaga jednak dużo praktyki. Trzeba pamiętać o odpowiednim kącie ostrzenia, aby stępione krawędzie zostały odtworzone.