O czym pamiętać należy w czasie projektowania i realizacji garażu, na co zwracać uwagę przy projekcie.

dom z garażem
Odpowiednio wykonany garaż będzie służył przez wiele lat, dlatego też warto poświęcić parę chwil na jego właściwy wybór. Przede wszystkim garaże służą jako miejsca parkingowe, ale także jako miejsca na przetrzymywanie narzędzi i sprzętów, czy jako warsztaty. Z tego też powodu należy ich budowę bardzo dokładnie przemyśleć i zastanowić się nad wszystkimi potrzebami. Dużo prościej będzie na etapie stawiania całości zaprojektować wszystko tak jak się będzie chciało, niż za kilka lat robić małą rewolucję i wymyślić sobie jakąś rozbudowę.

murowany garaż
Autor: Kevin Dooley
Źródło: http://www.flickr.com

Budowa garażu murowanego powinna się zacząć od znalezienia odpowiedniego projektu. Garaż może stanowić jedną z części domu, i wówczas buduje się wszystko jako jedną bryłę, a może także być zupełnie oddzielnym obiektem. Wybór odpowiedniego rozwiązania w dużej mierze uzależniony będzie od wielkości działki i wymagań właściciela, każda z tych opcji będzie posiadać jakieś zalety i wady, i przed końcową decyzją powinno się wszystko odpowiednio przemyśleć. Podstawową regułą podczas wyboru miejsca na garaż powinna być łatwość dojechania, ponieważ prowadząca do niego droga powinna być utwardzona. Z takich też powodów znacznie lepiej będzie zrezygnować z garażu gdzieś w tylnej części domu, gdzie będzie trzeba jechać wokół całego budynku, na pewno lepiej będzie wtedy zaprojektować oddzielny garaż. W takim przypadku należy jedynie pamiętać o tym, swoim charakterem i rodzajem wykończenia nawiązywał do budynku mieszkalnego, najlepiej jeśli projekt wykona to samo biuro architektoniczne (https://maxberg.pl/), co dom.

brama garażowa
Autor: mrhayata
Źródło: http://www.flickr.com

Decydując się na murowaną wersję garażu należy się liczyć ze znacznie wyższymi wydatkami, gdyż ogólny koszt tego typu projektu wynieść może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale równocześnie znacznie większej wygody użytkowania. Koszty te są przybliżone i mogą się znacząco wahać w zależności od użytych materiałów i rozwiązań. Przykładowo jeśli ktoś wybierze wiśniowski bramy segmentowe z dużą ilością automatyki, to do całej wyceny trzeba będzie następne kilka tysięcy złotych dołożyć.