Nie płać więcej za ogrzewanie czterech kątów – zobacz, co możesz ulepszyć

Niejeden obywatel Polski marzy o własnym domu. Należy jednak przyjąć, iż nie każdy jeden może sobie na to pozwolić. Działki pod budowę nie są tanie. I nie ma znaczenia, czy dom miałby zostać wybudowany w wielkim mieście (Wrocławiu czy Gdańsku), małym (Kalisz czy Siedlce), czy kompletnie maleńkiej mieścinie.

wentylacja

Autor: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Kiedy jednak już się zdecydujemy na ten krok, należy zdawać sobie sprawę, co jest najważniejsze. Przeważnie budując dom, staramy się, by był niezwykle szczelny i właściwie ocieplony. Spora część z nas myśli, że tego typu działanie jest najlepsze – panuje ciepło, będziemy płacić mniejsze kwoty za rachunki. Niestety to niewłaściwe twierdzenie. W domu, do którego nie dociera konkretna ilość świeżego powietrza, zapełnia się pleśnią i grzybem. Na oknach gromadzi się woda, na ściankach budynku ciemnieją plamy. Nie jest to zdrowe. Co zatem można zmienić?

’Rekuperacja Wrocław’, czyli stawiamy na systemy

Jeśli jesteście mieszkańcami stolicy województwa dolnośląskiego, wpiszcie w laptopie ‘rekuperacja wrocław’ (usługa rekuperacji dla wrocławian). Ukaże się lista przedsiębiorstw, które oferują system wymiany powietrza z odzyskiem ciepła. Na czym to polega? Budując dom warto prawidłowo umiejscowić kanały pod wentylację, które będą podpięte pod rekuperator. To sprawi, że w naszym domu będzie skuteczna wymiana powietrza, które zostanie pobrane z zewnątrz (świeże) i wdmuchiwane w dane wnętrza. W tym samy momencie zużyte będzie usuwane z innego.

Przykładowo – wdmuchiwane do gabinetu, a wyciągane z pawlacza.

Obecnie dostęp do aktualnych danych jest niesamowicie istotny, zatem sprawdź wpis ze strony (http://www.invado.pl/drzwi-wewnetrzne/oscieznice), gdyż mówi on o zbliżonej sprawie.

Co ważne – w momencie przesyłania powietrza, chłodne jest ogrzewane przez cieplejsze. W ten sposób odzyskuje się i raz jeszcze wykorzystuje wyższe temperaturowo powietrze, które przy standardowej wymianie powietrza (otwieranie okna), by uciekło. Mimo iż system wydaje się trudny, tak naprawdę taki nie bywa. Także jego użytkowanie nie jest zwrotnie drogie. System zużywa niewiele energii. A co jednoznaczne konto bankowe się nie opróżnia. Jeżeli więc macie w planach zacząć budowę domu, zastanówcie się zawczasu o rekuperacji. Unikniecie nadmiernego problemu pleśni, a także zaoszczędzicie na rachunkach.