Najbardziej popularne trendy w projektowaniu domów – które rozwiązania odznaczają się współcześnie największym zainteresowaniem?

dom z klinkieru
Architektura przeżywa współcześnie swoisty renesans. Po latach, gdy władze komunistyczne ograniczały się do stawiania bloków z wielkich płyt, a prywatni inwestorzy budowali klockowate domy, pozbawione jakichkolwiek ozdobników, przyszedł okres rozkwitu architektonicznego. Obecnie istotnym zainteresowaniem cieszą się zarówno domy nowoczesne, jak także te nawiązujące do stylistyki przeszłych epok, tym samym każda osoba na pewno będzie w stanie odszukać coś najlepszego dla siebie. Jakie trendy są w takim razie najbardziej popularne w projektowaniu współczesnych domów?

Co najważniejsze, wielu nowoczesnych architektów proponuje duże okna. Z jakiego powodu? Lokalny klimat niestety oznacza, że przez kategoryczną większość roku na dworze słońce wschodzi rzeczywiście późno, a zachodzi szybko, czasami także w czasie dnia panuje półmrok. Większe okna – nasze linki – pozwalają więc na pełniejsze doświetlenie określonych pomieszczeń. Nie trzeba bać się, że tym sposobem odsłania się wnętrze domu, jako że na współczesnym rynku oferowany jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju rolet, dlatego każda osoba będzie potrafiła wybrać najbardziej zadowalający dla siebie produkt.
garaż z klinkieru
Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Poza tym, architekci wykorzystują także interesujące rozwiązania dotyczące elewacji. Sporym zainteresowaniem charakteryzują się na przykład zewnętrzne ściany z klinkieru (przeczytaj tutaj na temat klinkieru). Ich niekwestionowaną zaletą jest nie tylko atrakcyjny oraz nowoczesny wygląd, ale również wytrzymałość. Dom z klinkieru jest odporny na działanie niekorzystnych warunków klimatycznych, których w polskim klimacie niestety nie brakuje.

Poza tym, klinkier jest odporny też na brud, w związku z tym nie będzie konieczności regularnego czyszczenia, a dom przez wiele lat zachowa swój piękny wygląd. Warto mieć to na względzie, zastanawiając się nad rozwiązaniami elewacyjnymi dla swojego domu – sprawdź porady. Nowoczesne elewacje często są wykonywane też z różnokolorowych tynków – pod tym względem panuje rzeczywiście dosyć duża dowolność.

Zresztą, do łask wracają również domy drewniane, chociażby zrobione z bali drewnianych, które są nie tylko naturalne i gwarantują odpowiedni wystrój, ale też stanowią doskonały izolator ciepła. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że tego rodzaju domy wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Polska architektura (bbprojekt.pl) jest więc coraz bardziej otwarta na współczesne rozwiązania.