Na jakiego rodzaju dokładnie zasadzie działają wszystkie osuszacze powietrza?

Najważniejszym elementem kondensacyjnego osuszacza powietrza jest tzw. sprężarkowy system chłodniczy. To dzięki takiej części można by uzyskać kondensację pary wodnej, a przez to zredukować objętość wody w otoczeniu.
Najbardziej istotnym składnikiem układu chłodniczego jest sprężarka, która posiada obowiązek sprężać i tłoczyć czynnik chłodzący, a przez to wymuszając jego przepływ poprzez cały układ.

Wzrostowi ciśnienia towarzyszy wzrost temperatury.

Nie czekaj, tylko poczytaj więcej tanie płytki drewnoodporne na prezentowany wątek – informacje okażą się zapewne niezwykle wciągające, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Sprężony czynnik chłodzący (w stanie gazowym) dostaje się rurociągiem do skraplacza, w którym odbywa się jego ochłodzenie. Temperatura czynnika jest pobierana przez wymiennik powietrza (skraplacz). Czynnik chłodniczy ze stanu gazowego w rezultacie oddziaływania ciśnienia oraz spadku temperatury robi się ciekły. W urządzeniu tego typu jak skraplacz powietrza, skroplony czynnik chłodniczy przepływa przez filtr odwadniacza, który absorbuje parę wodną, która może dostać się do systemu podczas produkowania takiego urządzenia jak osuszacz powietrza lub innych prac serwisowych, takiego sprzętu.

szczegóły

Autor: Rupert Kim
Źródło: http://www.flickr.com
Po przejściu przez filtr, ciecz dostaje się do organu barwiącego, (czyli kapilary lub zaworu rozproszonego), który kiedy spotka duże opory przepływu, sprawia różnicę ciśnień oraz, że wymieniony czynnik rozpoczyna się rozprężać oraz odparowuje. Proces parowania odbywa się w części o nazwie parownik. W odróżnieniu do skraplacza, w każdym przypadku towarzyszy mu spadek ciśnienia. To właśnie dzięki takiemu zjawisku, powietrze oddaje ciepło czynnikowi i umożliwia jego odparowywanie. Temperatura powietrza zniża się poniżej punktu rosy, co sprawia wykroplenie nadmiaru wilgoci we wnętrzu parownika. Poza tym taki rozprężony czynnik jest znowu zasysany przez sprężarkę i cykl się powtarza.

Jeśli urządzenie pracuje w niższej temperaturze powietrza to woda, która jest wykroplona na płaszczyźnie parownika, może zamarznąć, zatem można zaobserwować zwiększenie oporów powietrza, które płynie poprzez wymienniki. Aby takiemu zjawisku zapobiec, elektroniczny układ sterujący czasowo roztwiera zawór elektromagnetyczny. To natomiast ułatwia skierowanie gorącego czynnika (w stanie gazu) bezpośrednio na wspomniany parownik.