Na co należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru projektu domu, aby uniknąć przykrych niespodzianek?

W czasie kupna gotowego projektu domu przede wszystkim należy uwzględnić własne zasoby pieniężne oraz potrzeby w kwestii ilości oraz wielkości pokoi w budowanym domku. Swoje oczekiwania dobrze jest skonsultować z pozostałymi członkami rodziny. Następnie należy ocenić fundusze, żeby przystąpić do wybrania projektu.

Oglądając nowe projekty domów cały czas trzeba mieć na uwadze dwie wspomniane kwestie, a więc potrzeby i finanse.

futurystyczny projekt domów

Autor: Robert Konieczny

Jedynie w ten sposób można określić rozmiar domku. Powszechnie wiadomo, im większy domek, tym wygodniejszy, ale i droższy w budowie oraz dalszym użytkowaniu. Wybierając projekt domku trzeba mieć już wybraną bądź zakupioną budowlaną działkę. Aby uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek należy przed jej zakupem zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że na kupionym terenie nie jest w ogóle planowana zabudowa mieszkaniowa a przez to nie uzyska się pozwolenia na budowę domu. Przeglądając nowe projekty domów istotną kwestią wybrania któregoś z nich jest rozmiar działki. To od niej zależy na jaki projekt domu przyszły właściciel się zdecyduje. Często się zdarza, iż właściciel działki chciałby postawić dom parterowy ale ze względu na niedużą działkę budowlaną musi zdecydować się na wielopoziomowy dom. Zobacz pco projektujemy studiokrajobrazy.pl/.

Wiedząc już jaki metraż oraz jaką bryłę musi mieć przyszły obiekt mieszkalny trzeba dobrze zaplanować układ pomieszczeń. Na tym etapie bardzo ważne są oczekiwania przyszłych domowników. Najpierw trzeba ustalić ilość wymaganych pokoi, łazienek i innych pomieszczeń, by w dalszej kolejności logicznie je usytuować. Szczególnie ważną kwestią jest usytuowanie pokoi i innych pomieszczeń względem kierunków świata. Od nasłonecznionej strony zazwyczaj buduje się salon, zaś w północnej części planuje się pomieszczenia gospodarcze, przykładowo garaż, kotłownię.


Oczywiście przy wyborze projekt domu kluczową kwestią są fundusze.

Dlatego bezwarunkowo trzeba zwracać uwagę na elementy konstrukcyjne, materiały (mata z włókna węglowego) oraz dodatki wykończeniowe. Im więcej nietypowych balkonów i rozwiązań, tym wyższy koszt realizacji inwestycji. Szczególnie ważny jest też dobór dachu. Dwuspadkowy jest zdecydowanie mniej kosztowny od wielospadkowego, ale nie zawsze nadaje się do upatrzonego projektu. Tak więc, przy wyborze projektu domu bezwarunkowo trzeba mieć sprecyzowane własne i innych członków oczekiwania oraz ustalony budżet. Dobrze jest też mieć wcześniej kupioną lub upatrzoną działkę budowlaną.