Modelarstwo odlewnicze, przeciwko żelkoty – a więc, robienie odlewów, przeciwko zabezpieczanie nawierzchni

modelarstwo odlewnicze
Na jakich zasadach polega modelarstwo odlewnicze a także do czego się przydaje? Czym dokładnie bywają żelkoty i do czego się je używa? To wszystko oraz jeszcze więcej odnajdziesz wewnątrz naszego nowiutkiego artykułu!

Nasz felieton rozpoczniemy od zagadnienia: modelarstwo odlewnicze, dowiedz się o modelarstwie odlewniczym które to bywa działem tak zwanego „odlewnictwa”, w którym to buduje się modele elementów odlewanych. Są one najczęściej tworzone z drewienka, czy metalu, chociaż również używa się do ich środka tworzyw sztucznych czy gipsu – dwie na końcu jednak znacznie mniej. Dzięki modelarstwie odlewniczym, robimy formy a także rdzenie, które to później używamy do produkcji odlewniczej. Jak prościutko się zorientować, dzięki napomkniętym formom, nie trzeba wszyściutkiego „strugać” od podstaw, dzięki czemu oszczędzamy mnóstwo czasu.
modelarstwo odlewnicze
Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jednak bywają żelkoty? Wbrew pozorom nie są to żelki w kształcie kotów – są to materiały do stosowania „na wierzch” różnych powłok. Zadaniem żelkot bywa zabezpieczenie nawierzchni już ukończonego produktu, mogąc mu przy okazji nadać kolor, lub zamaskować wzorek utworzony po laminacie. Żelkoty dowiedz się o żelkotach są odporne na czynniki typu mechaniczne, atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, oraz penetrację wody.

Żelkoty istnieje możliwość rozdzielić na: topkoty (ostatnia warstwa laminatów), żelkoty białe i kolorowe, żelkoty przeźroczyste (do zaznaczenia struktury nawierzchni), żelkoty chemoodporne (używane przy agresywnym środowisku chemicznym) , żelkoty podkładowe, oraz żelkoty elastyczne i ekologiczne – te ostatnie emitują mniejszą liczbę styrenu.