Ładny wygląd czy minimalizowanie zagrożeń? Dziś nie trzeba już wybierać!

Zasady dotyczące bezpieczeństwa są bezwzględne szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej, takich jak hotele, restauracje, hipermarkety, multipleksy, urzędy czy szkoły. Wymogi nałożone na przedsiębiorców czy administrację przez organy władzy państwowej jasno określają, jak należy zaprojektować i wyposażyć konkretny gmach czy lokal, by mógł zacząć funkcjonować i obsługiwać klientów. Choć niektóre z tych kryteriów można uznać za przesadzone, zawsze warto pamiętać iż, strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach.

drzwi zamek

Autor: Jay Thompson
Źródło: http://www.flickr.com

Zabezpieczenia przeciwogniowe zwykliśmy na: czynne i bierne.

Nie masz ochoty przerwać czytania ciekawego tematu na jednym poście? Zatem zapraszamy do kolejnych – kliknij w źródło wina malbec i wejdź na zbliżoną witrynę.

Pierwsze z nich mają nam pomóc poinformować ludzi o niebezpieczeństwie, znaleźć źródło ognia oraz go ugasić. Za zabezpieczenia czynne uznamy więc różne typy gaśnic, hydranty i zraszacze. Celem montowania zabezpieczeń biernych jest natomiast działanie prewencyjne i minimalizowanie potencjalnych strat w przypadku powstania pożaru. Do tego grona należą wszelakie zabezpieczenia instalacji elektrycznych, zabezpieczenia wentylacji czy wreszcie drzwi przeciwpożarowe.

Drzwi przeciwpożarowe – dlaczego są takie ważne?

O ile wspomniane wyżej zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych czy kabli elektrycznych nie mają większego wpływu na wygląd konkretnego lokalu, o tyle drzwi przeciwpożarowe mogą stanowić prawdziwy problem dla architektów wnętrz. Są one bowiem znacznie grubsze i bardziej masywne niż normalne drzwi drewniane. Ich rola jest jednak nie do przecenienia. Dzięki specjalistycznej konstrukcji i wykorzystanym materiałom drzwi (sprawdź rygle elektromagnetyczne) przeciwpożarowe są w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia oraz dymu po pozostałych pomieszczeniach, co zdecydowanie ułatwia ucieczkę z ogarniętego pożarem budynku i może przyczynić się do uratowania wielu ludzkich istnień. Ognioodporność poszczególnych modeli określa się przy pomocy specjalnych oznaczeń, na przykład drzwi EI30 zatrzymują ogień na 30 min – lupusfire.pl/oferta/stolarka-przeciwpozarowa-stolarka-techniczna/drzwi-przeciwpozarowe-stalowe-plaszczowe-ei30-ei60-ei120/.

Alians estetyki i bezpieczeństwa.

Na szczęście dzisiaj produkuje się także estetyczne drzwi przeciwpożarowe, które niewiele różnią się od eleganckich drewnianych skrzydeł. Dzięki temu można montować je w miejscach użyteczności publicznej bez uszczerbku na ich wizerunku pożaru pół godziny może mieć kluczowe znaczenie dla naszego życia i dobytku – więcej o ofercie LupusFire