Kupujemy nowe cztery kąty – zobacz na co trzeba przeczytać

W jaki sposób stać się właścicielem mieszkania? Od kogo kupować? Jakie dokumenty pozyskać? Skąd wziąć pieniądze? Przeczytajcie nasz artykuł.
Możliwości pozyskania wytęsknionych czterech kątów jest parę. Można zakupić nowe mieszkanie bądź używane, starać się o lokal poprzez gminę, przystosować poddasze.

W zależności od tego, na co postawisz, będziesz musiał załatwić określone formalności jak też zgromadzić potrzebne na to środki. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkanka, ażeby mieć pełne przekonanie, że dobrze ulokujesz swe pieniądze.

dom

Źródło: pixabay

Nowe, niczym spod igły. Takie mieszkanie ma wiele plusów. Przede wszystkim, przez dwa lata od sygnowania aktu notarialnego wszelkie usterki wykonawca winien usunąć za darmo. Po drugie opłaty na fundusz remontowy będą przez dłuższy czas małe. Jednak decyzja o zakupie nowego lokum niesie z sobą spore ryzyko. Możesz bowiem trafić na nieuczciwego dewelopera albo spółdzielnię – postradasz nerwy, a niekiedy także fundusze. W jaki sposób się tego ustrzec? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Kiedy budujesz z deweloperem najodpowiedniej wybieraj duże przedsiębiorstwa, jakie od lat istnieją na rynku. To pewnego typu gwarancja, iż i twoja inwestycja dojdzie do skutku. Jeśli deweloper jest mniej znany, powinieneś sprawdzić jego wiarygodność. Jakim sposobem to zrobić? W rozmowie z nim poproś o adresy osiedli, które wybudował. Obejrzyj je, porozmawiaj z mieszkańcami. Dowiedz się, czy są usatysfakcjonowani z przeprowadzonych robót, czy były jakieś kłopoty w czasie budowy. Szukaj również danych o nim na forach wirtualnych, np. wpisując sprzedaż domów w okolicy Wrocławia. Spytaj wykonawcę, czy jednostka ma Certyfikat Dewelopera – mtproject.pl/O jakości jednostki może także zaświadczać przynależność do Polskiego Związku Przedsiębiorstw Deweloperskich.

Gdy już wybierzesz konkretnego dewelopera, zapytaj go czy: posiada tytuł prawny do działki, na której chce budować. Poproś o przedstawienie wypisu z ewidencji gruntów. Dzięki nim ustalisz numer działki – identyczny powinien się znaleźć w poświadczeniach potwierdzających prawo wykonawcy do działki: akcje własności albo użytkowania wieczystego. Kiedy ustalisz numer parceli, możesz w sądzie przeczytać, kto faktycznie jest jej posiadaczem i czy ziemia nie jest obciążona hipotekąmtproject.pl/about/.

Tak umowa przedwstępna, jak i główna, jakie podpisujesz z wykonawcą, muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Często jednakże firma proponuje zawarcie umowy przedwstępnej jedynie na piśmie. Nie zgadzaj się na takie rozwiązanie!. Taka umowa jest nieznacząca i w razie sporu z deweloperem sąd nie uzna jej. Teraz możesz usiąść wygodnie w fotelu, po czym wpisać w wyszukiwarkę hasło: domy na sprzedaż we Wrocławiu –