Klapy dymowe, systemy oddymiania – o jakich kwestiach dobrze pamiętać w mieszkaniu oraz budynku firmowym?

Nie raz, nie dwa słyszeliśmy jak na sygnale gnał w miejsce jakiegoś pożaru wóz strażacki. Zdarza się często takie wezwania nie mają dobrego zakończenia. Strażacy, zazwyczaj gaszą pożar, jednak bywa, że są ofiary śmiertelne. Zajęcie strażaka jest ciężkie. Osoby będące strażakami muszą być krzepcy i mieć odwagę, ale powinni być również odpowiedzialni. Jednak nawet świetnie wyszkoleni strażacy, nie mogą dużo zrobić, kiedy wychodzi na to, że dom nie jest w jakikolwiek sposób zabezpieczony w razie pożaru.

klapy dymowe

Autor: Lena LeRay
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście budynki użyteczności publicznej sprawdza się pod względem ochrony przeciwpożarowej. Bez zgody odpowiedniej instytucji budynki nie mogą zostać otwarte i nie mogą być używane. W dodatku ludzie mimo tego, że są po zajęciach z BHP to i tak w momencie zaprószenia ognia wpadają w panikę i część ludzi ginie lub jest poszkodowanych właśnie z powodu ludzkiej histerii. Ale bardzo ważne jest, żeby wielkie budynki były wyposażone w klapy dymowe, a ten temat nieco więcej tu – ciekawa strona. Są one bardzo często instalowane na dachach, by temperatura w środku budynku zmniejszyła się, ale też by dało się bezpiecznie wydostać ludzi. Takie klapy zmniejszają straty związane z zaprószeniem ognia. Warto o nich pamiętać, kiedy stawia się nowy budynek.
czujnik dymu

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Wszyscy doskonale wiemy w jaki sposób może skończyć się pożar. Niestety pożary są często spowodowane brakiem ludzkiej rozwagi. Ale, żeby nie skupiać się tylko o ludziach, którzy jak wiadomo popełniają pomyłki, warto wziąć pod uwagę urządzenia przeciwpożarowe. Świetnym pomysłem są systemy (SP – elektryk wrocław) oddymiania, które dają możliwość szybkiego pozbycia się dymu z domu, gdzie doszło do zaprószenia ognia. Takie systemy oddymiania są złożone z kilku części, a najbardziej istotnym jest czujnik oddymiania oraz czujnik pożarowy. Więcej informacji w serwisie zobacz więcej na stronie.
Budynki z lokalami użyteczności publicznej są automatycznie w system oddymiania wyposażone, ale nasze domy, nie, a dobrze byłoby pomyśleć o jakiejś ochronie przeciwpożarowej. Zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. Jest wiele firm, które z chęcią zorganizują nam odpowiedni do naszego domostwa system oddymiania, który będzie świetną opcją , która poprawi jakość naszego bezpieczeństwa.

W tej kwestii powinniśmy dmuchać na zimne. W starych budynkach, bywa, że nie powinniśmy już mieszkać, bo ich stan jest naprawdę zły. Ryzykujemy nie tylko, to, że dom się zawali, ale również swoje życie.