Jeżeli pragniemy, żeby jakieś stalowe przedmioty przetrwały długi czas, to musimy zastosować chromowanie

W czasie remontu nie mamy zamiaru, by jakieś śruby czy inne rzeczy zardzewiały. Przez to z reguły używamy chromowania, żeby temu zapobiec.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland

Chrom jest pierwiastkiem chemicznym.

Czy publikowany temat wydał Ci się ciekawy? To bardzo dobrze, gdyż gdy wejdziesz tutaj, przeczytasz pożyteczne informacje (https://officepoland.pl/biura-do-wynajecia/katowice/giszowiec/), które Cię na pewno zaabsorbują.

Znamy go w wersji zdatnej do spożycia (znaleźć go można dla przykładu w chlebie i kukurydzy), ale także w wersji, która jest używana technicznie. Dwa najbardziej znane produkty wytwarzane z chromu to żelazochrom i chrom metaliczny. Prócz tego pierwiastek ten wchodzi w skład stali nierdzewnej (mniej więcej 17%). Co istotne parametry chromu są wysoko antykorozyjne, więc zazwyczaj używa się go, aby pokryć jakieś stalowe przedmioty i tym samym ustrzec przed rdzewieniem. Chromowanie nie jest tanim procesem i z tego powodu zaleca się je tylko tam, gdzie jest to naprawdę niezbędne. Nakłada się go cieniutką warstwą na zewnątrz, tym samym tworząc ochronną powłokę. Grube są oczywiście najbardziej trwałe i sięgają mniej więcej 25 μm. By jednak chrom się w takich przypadkach nie kruszył, to warstwa ta powinna być chropowata. W celach aranżacyjnych kładzie się niebywale cienką warstwę chromu — mniej niż 1 μm. Jest to znacznie mniej niż 1 mm. Chrom zwykle kojarzy nam się z szarym lub srebrnym metalem, który w promieniach słonecznych bije niebieskawym blaskiem. Jednak pierwiastek ten może mieć również inne odcienie.

Może być przykładowo żółty czy czerwony. Często z chromu wykonuje się śrubki oraz inne części, które zazwyczaj stosowane są przez grupy remontowe lub budowlane.