Jakimi metodami można się zabezpieczyć przed wystąpieniem pożaru, zasada działania mechanizmu tryskiwaczowego.

Pożary są niezwykle niebezpieczne i groźne, w przeciągu paru minut potrafią one nieodwracalnie spalić cały obiekt. Niestety często dochodzi także do tragedii, w pożarach giną zwykli ludzie i strażacy, którzy biorą udział w gaszeniu. Z tego też powodu bardzo istotna jest odpowiednia przeciwpożarowa ochrona, która jest wymagana w publicznych budynkach, urzędach czy większych firmach, a polecana w domach i mieszkaniach.

Używa się tutaj kilka różnych systemów, najprostsze to czujniki dymu, jakie w momencie jego pojawienia się załączają instalację alarmową. Lecz nawet jeżeli odpowiednio szybko będą one w stanie wykryć pożar, to zanim zostanie poinformowana straż pożarna i dojedzie ona na miejsce, to upłynąć może wiele minut. W tak długim czasie niestety dojść już może do tak poważnego rozprzestrzenienia się pożaru, że ugaszenie go będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet tego typu ochrona jest bardzo pożądana, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są instalacje tryskaczowe, jakie poza funkcją alarmowania potrafią również ugasić pożar w zarodku.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z określonej ilości tryskaczy, rozłożonych na górze w ochranianych pomieszczeniach.

Tutaj znajdziesz dużo interesujących danych na przedstawiany wątek – wystarczy kliknąć na następujący link (http://zcipajos.pl/oferta/pompy-ciepla), a na pewno dane tam zawarte będą cenne.

Tryskacze podłączone są do instalacji wodnej, w przypadku pojawienia się pożaru(polecamy systemy sygnalizacji pożarowej) działają one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą wnętrze. Przez to jest dużo szans na to, że pożar będzie wyeliminowany nim zdąży się za bardzo rozprzestrzenić. Tryskacze oferuje Normbud. Co prawda po zadziałaniu tryskaczy pomieszczenie zostanie zalane wodą, ale straty jakie się z tym wiążą na pewno są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.

Tryskiwacze przeważnie posiadają specjalne ampułki wypełnione cieczą. Przy wzroście temperatury ampułka się niszczy, a w rezultacie woda z przyłączonej instalacji ciśnieniowej zostaje rozpryskana we wnętrzu. Ampułki produkowane są z kilkoma temperaturami działania, typowo jest przyjęte, że ma to być w okolicach trzydziestu stopni więcej, niż zwykła temperatura, co w przypadku standardowych warunków daje niecałe sześćdziesiąt stopni.