Jakim sposobem wykorzystywać deszczówkę.

Każdego roku na nasze ogrody i domy spadają setki litrów wody, która następnie wsiąka w ziemię, będzie parować lub spływać do niżej położonych miejsc. W naszym klimacie deszcze padają dość często i czasem są obfite, ale zdarzają się również miesiące bez opadów, w czasie których rośliny i ziemia mogą dość mocno wyschnąć. Jak się jednak okazuje, można tanim kosztem zgromadzić część spadającej w czasie deszczu i użytkować ją w okresie, gdy opadów brakuje.

plastikowy zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym wykorzystaniem deszczówki stało się podlewanie trawników i ogrodów. Woda taka nie ma w sobie licznych związków chemicznych, jakie są obecne w wodzie z sieci wodociągowej, w tym nielubianego bardzo przez większość roślin chloru.

Interesujące dane na ten wątek poczytaj tu (https://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/meble-warsztatowe/) tutaj. Jest tam mnóstwo interesujących danych, które będą niesamowicie wciągające.

W dużych miejscowościach będzie miała nieco pyłów znajdujących się w powietrzu, ale tak czy inaczej dokładnie w takiej samej postaci pada ona w czasie opadów. Kolejnym zastosowaniem zebranej w trakcie opadów wody może być mycie pojazdów, gdyż nie pozostawia śladów na karoserii, coraz więcej ludzi wykorzystuje również ją w łazienkach przyłączając do spłuczek.

zdobiona rynna na deszczówkę

Autor: Jnzl’s Public Domain Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Za użytkowaniem deszczówki przemawia w pierwszej kolejności rachunek ekonomiczny. Metr sześcienny wody z sieci wodociągowej to koszty przynajmniej siedmiu złotych, a na każdorazowe podlanie przydomowego ogrodu potrzeba będzie niekiedy takich metrów kilka. W skali miesiąca może to dać sto złotych wydanych tylko i wyłącznie na samo podlewanie, a za zebraną z opadów wodę nic się przecież nie płaci.

Co prawda pojemnik na wodę deszczową stanowi jakiś wydatek przy budowaniu instalacji, lecz koszt jego najwyższy nie jest, a poza tym jest to inwestycja na długie lata używania. Najpopularniejsze stały się pojemniki wyprodukowane z tworzyw sztucznych.cięcie (pozostałe wiadomości)Porównując je z metalowymi nie ma przy nich kłopotów z korozją, a woda długi czas będzie utrzymywać odpowiednią czystość. Tego typu zbiorniki mogą być zewnętrzne albo wewnętrzne, często są wyposażone w dodatkowe akcesoria takie na przykład pompy, wydruki czy systemy uzupełniające.