Jakim sposobem użytkować energię odnawialną przez cały rok?

Energia słoneczna nagromadza się w ziemi, w wodach gruntowych jak również w powietrzu. Aktualnie możemy ją zużywać przy pomocy tak zwanej pompy ciepła i wykorzystywać ją do nagrzewania oraz podgrzewania wody. Użycie pompy ciepła w ogóle nie wymaga użycia komina.

pompa ciepła

Autor: Isle of Man Government
Źródło: http://www.flickr.com
Taka pompa wykorzystuje w znacznej mierze odnawialne źródła prądu oraz nie powoduje żadnej emisji substancji toksycznych.

Z pełną odpowiedzialnością zalecam to źródło każdemu zwolennikowi takiego tematu. One niewątpliwie też są godne przeczytania.

Trzeba pamiętać, że pompy ciepła zużywają niedużą ilość energii elektrycznej (mniej więcej 25 procent mocy pompy). Znaczy to, iż procent całkowitego zapotrzebowania na energię pokrywana jest energią uzyskaną za darmo ze środowiska naturalnego.

Wzrastające koszty energii elektrycznej i coraz wyższe obciążenie przyrody przynoszą czytelny znak: najwyższy już czas by począć myśleć o alternatywnych sposobach pozyskiwania energii. To odnawialna energia jest energią przyszłości, a pompy ciepła są doskonałym podejściem by skutecznie wykorzystywać tę gratisową energię (więcej na temat: urządzenie pompy ciepła). W taki sposób można być nie tylko w wyższym stopniu niezależnym, lecz dodatkowo chronić środowisko .

W sprzedaży znajdziemy przyrządy, użytkujące energię zarówno z powietrza, z gruntu jak także z wody gruntowej, w związku z tym rozwiązanie można dobrać do własnych oczekiwań, wymogów jak również do wymogów w których ma wykonywać pracę pompa ciepła. W sklepach osiągalne są pompy ciepła określone do małych domostw jednorodzinnych jak też do obiektów fabrycznych, tak do obiektów nowo budowanych jak też budowli modernizowanych.

Pompy ciepła to urządzenia działające na podobnej regule jak chłodziarka czy klimatyzator. Ich zamiarem nie jest jednak odebranie ciepła od owoców lub jogurtów ukrytych w chłodziarce, ale oddanie ciepła, a więc to, co lodówka czyni na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy (artykuł na tu ). W ogromnym skrócie, pompa ciepła pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera ze środowiska 1-4 kWh gorąca, a później w całkowitej liczbie 2-5 kWh przekazuje to ciepło do otoczenia. Pompa ciepła zapewnia sporzej ciepła, niż zużywa prądu i stąd jest tania w eksploatacji (mówi się, że ma wskaźnik wydajności rzędu 2-5). Z tej przyczyny uważa się, że podobne pompy ciepła są odnawialnym źródłem prądu (znaczną część gorąca oddawanego do budowli czerpią z otoczenia).