Jakiego rodzaju materiałów użyć do zbudowania ścian nośnych, które nie potrzebują ocieplenia?

Ściany budynku powinny być odporne i mocne oraz powinny być odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Ściany muszą też chronić mieszkańców przed hałasem oraz zimnem i powinny gwarantować wewnątrz budynku przyjemny mikroklimat.

Te wszystkie wymogi powinny spełniać surowce ścienne.
Cegła ceramiczna oraz pustak to w najwyższym stopniu typowe materiały, które stosowane są do wznoszenia ścian. Wypalane są one z gliny albo Iłów z dodatkiem wody i piasku. Te materiały mogą być drążone albo pełne. Mogą mieć też różne rozmiary oraz klasy wytrzymałości. Do konstrukcji nośnych ścian zazwyczaj stosuje się pustaki a cegły stosuje się coraz rzadziej. Pustak z ceramiki poryzowanej powstaje w analogiczny sposób jak standardowy pustak czyli glinę formuje się oraz wypala się ją w wysokiej temperaturze. Wcześniej dodaje się jednak do niej mączkę drzewną lub trociny, które spalane są w piecach do wypalania, a w pustakach gotowych pozostają po takich materiałach bardzo małe pory powietrza. Przez to towary te są lżejsze oraz są o lepszej izolacyjności termicznej od pustaków z ceramiki tradycyjnej. Nośna ściana zbudowana z ceramiki poryzowanej posiada 18,8-30,6 centymetrów grubości. Ściany zewnętrzne najczęściej wymagają ocieplenia. Z pustaków o grubości 38, 44 albo 50 cm postawić można ściany jednowarstwowe, które nie potrzebują ocieplenia.
pustak

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com
Pustak keramzytobetonowy jest wytwarzany z betonu z kruszywem keramzytowym. Oprócz zwykłych pustaków są dostępne także ciepłe bloczki keramzytobetonowe ze styropianową wkładką. Używane są one do budowy ścian jednowarstwowych, których się nie ociepla. W konstrukcjach dwuwarstwowych nośna ścianka jest grubości 17,5-24 cm.

Ściany jednowarstwowe muruje się najszybciej. Należy jednak do ich zbudowania użyć tego typu materiału, który będzie ciepły i odporny.

Gdy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://sklephypo.pl/31-zbiorniki-hydroforowe-przepony-do-zbiornikow) podobne nasze strony, które przedstawiają to zagadnienie – z pewnością także Cię zaciekawią.

Te warunki spełniają na przykład pustaki z ceramiki poryzowanej.