Jakie znamy od lat techniki osuszania murów oraz jakie są używane dzisiaj?

Zagadnienia, które są związane z osuszaniem murów, są bardzo skomplikowane. Przede wszystkim wynika to ze sposobu zachowania się materiałów pod względem wilgotności oraz wody i źródeł wilgotności oraz jej przyczyn.

kuchnia

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com
Osuszanie murów rozpoczyna się zawsze od określenia przyczyn zawilgocenia. Na takiej podstawie planujemy zabiegi osuszające. W przeciwnym przypadku działania nie dadzą efektu, a w skrajnych przypadkach wręcz mogą wywołać proces destrukcyjny. Najstarsza technika osuszania to metoda, która polega na odtworzeniu poziomej izolacji. Rezultatem tego jest wysychanie ściany. Wymienić tutaj trzeba podcinanie ścian, podtrzymywanie fundamentowych ław oraz wbijanie blach z nierdzewnej stali w ścianę. Próby odtworzenia poziomej izolacji oraz wbijanie blachy ze stali nierdzewnej w ścianę, mają również niezwykle wyczerpującą tradycję. Ta metoda aktualnie jest z powodzeniem stosowana w niezwykle wielu krajach także u nas. Technika opiera się na mechanicznym wbijaniu w spoinę poziomą muru specjalnych blach, które łączone są na zamek i przechodzą przez ogólną grubość ściany. Blachy te wbijane są we wcześniej odsłoniętą spoinę na całej długości murów hydraulicznie albo pneumatycznie z częstotliwością 1000-1500 uderzeń na min. Robi się tak z tego powodu, żeby uniknąć albo zminimalizować możliwość osiadania oraz spękania ścian.

kadr - kredyt

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Koniecznym warunkiem do stosowania takiej metody jest obecność spoiny wsporczej, która ma grubość przynajmniej 6 mm i przechodzi przez ogólną grubość muru. Z innej strony jest to technika, która zezwala na dość wielofunkcyjne jej stosowanie. standardowo stosuje się gładkie lub profilowane płyty płyty warstwowe na dach ze stali szlachetnych. W takiej metodzie używane blachy są odporne na sole, które znajdują się w murze. Jednak zalecane jest oznaczenie zawartości chlorków. W ekstremalnych sytuacjach stosowane są blachy z dodatkiem molibdenu.

Standardowa grubość tego typu blach wynosi 1,5 milimetra, a szerokość 300-400 milimetrów. Długość z kolei to 1000-1200 mm i uwarunkowane jest to od grubości muru. Przy murach bardziej grubych blachę wbija się po obydwu stronach przegrody.