Jakie typy osłon na okna możemy wybrać do naszych domów?

Duże okna są świetnym, wpuszczającym światło słoneczne rozwiązaniem. Potrafią jednak uprzykrzyć gorące dni. Niestety przeszklone pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają. Współczesne rozwiązania minimalizują ten problem.
Współcześnie nawet zastosowane szyby bywają ratunkiem od gorących się pomieszczeń.

Chodnik

Autor: Ivan Forsman
Źródło: http://www.flickr.com

Choć termin „szyba przeciwsłoneczna” brzmi dość abstrakcyjnie, istnieją one na rynku. Prostszym i zwykle rozwiązaniem wydają się przesłony okienne różnego typu. Używa się ich do regulowania naświetlenia wewnątrz domu a przy tym zmniejszania temperatury.
Bardzo tradycyjnym sposobem na zaciemnienie są okiennice. Takie przesłony okienne posiadają oczywiście wiele wad, ale mogą być instalowane przez mieszkańców tradycyjnie wyglądających wsi i miejskich osiedli, którzy lubią spanie w totalnie zaciemnionych pokojach. Współcześniejszą i możliwą do zastosowania w każdym mieszkaniu opcją, są żaluzje oraz rolety. Ich wybór na rynku jest wręcz wielki i można zgadywać, że każdy z nas będzie w stanie kupić coś dla siebie. Żaluzje obecnie mogą być wykonane z różnych materiałów, czyli drewna, tworzyw drewnopodobnych i aluminium. Mogą przybierać pozycję pionową i horyzontalną. Można również kupić żaluzje automatyczne i instalowane na zewnątrz domu.
Geodeta

Autor: Barbara Bresnahan
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwiązaniami wykonanymi głównie z materiału, są przesłony okienne, do których zalicza się plisy i rolety. Choć bywają robione także z innych materiałów (na przykład z bambusa czy papieru), to najczęściej spotykamy właśnie te wykonane z tkanin.

Jeśli ten wpis Cię zafascynował, to też ta optymalna witryna będzie dla Ciebie równie interesująca więc wejdź na nią.

W zależności od barwy mają odmienną przepuszczalność światła, podczas wyboru możemy zatem zadecydować, czy będą po prostu chronić nasze mieszkanie przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, czy mocno absorbować światło.

Stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem na polskim rynku są samoprzylepne tkaniny wieszane na szybach.

Są po prostu przezroczyste od wewnątrz, na zewnątrz jedynie częściowo. Dzięki temu odbijają dużą część promieni słonecznych i nie przepuszczają ciepła. Sprawdzają się też na oknach o rzadko spotykanych kształtach.