Jakie są typy bram i od czego zależy ich wybór?

Każdy posiadacz domu jednorodzinnego chce ogrodzić swoją posiadłość. Niezwykle ważną częścią tego typu inwestycji jest odpowiednia brama. Właściciel ma do wyboru kilka różnych typów bram, które stosuje się w zależności od gustów, budżetu albo osobistych preferencji.
Są zatem bramy jezdne, jedno- lub dwuskrzydłowe czy też rozwieralne.

bramy

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby brama była prawidłowo zaprojektowana, należy uprzednio poznać minimalne wymagania odnoszące się do bram. Chodzi tu o minimalną szerokość wjazdu. Po otwarciu powinna ona wynosić 2,4 m. Taka ilość przestrzeni jest niezbędna, żeby samochód osobowy mógł bezpiecznie wjechać na obszar posesji. Należy tutaj pamiętać, że czasami na teren posesji wjeżdżają pojazdy dostawcze oraz ciężarowe. Wóz asenizacyjny, dostawczy ze sklepu meblowego, ze sprzętem AGD, cysterna z gazem lub pojazd dostawczy z drewnem do kominka.
Wiertarko wkrętarka akumulatorowa GSR Mx2Drive

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Tego typu pojazdy posiadają ponad 2,5 m szerokości, zatem żeby były w stanie bezproblemowo wjechać na teren działki, brama powinna mieć co najmniej 3m szerokości. Ponadto niezwykle ważna jest również odległość pomiędzy bramą wjazdową a odległą krawędzią szosy, która wytycza łuk obrotu samochodu. W przypadku tych osobowych jest to 5-6 metra, natomiast dla samochodów transportowych 6-7m. Jeśli przestrzeni jest dosyć niewiele, warto zastanowić się nad przesunięciem bramy w głąb działki o około 1,5m od ogrodzenia.

Jeżeli przeglądasz ten tekst to znaczy, że opisywana tematyka Cię zainteresowała – po przejściu na stronę znajdziesz zbliżone, tak samo pasjonujące informacje.

Jeśli chodzi o Wybór określonego typu bramy, to jest on zależny naturalnie od wymagań, gustów albo budżetu.

Należałoby brać pod uwagę fakt, ile miejsca jest do wykorzystania na podjeździe. Jeśli miejsca jest niewiele, należy się zastanowić, czy brama przesuwna nie mogłaby być dobrym rozwiązaniem.