Jakie są rodzaje kotłów centralnego ogrzewania i dlaczego to tak ważne?

Wybór odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania jest niezwykle istotny dla wysokiego komfortu domowników oraz dla utrzymania niższych opłat eksploatacji konkretnego budynku.
Niezwykle ważnym czynnikiem jest typ kotła, sposób jego zasilania czy opcjonalne funkcje.

Zakup dobrego pieca centralnego ogrzewania powinien być odpowiednio planowany i dopasowany do konkretnych zapotrzebowań. W kwestii takiej jak sposób zasilania pieca, to jest to kluczowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przed dokonaniem kupna kotła. Typ używanego paliwa będzie posiadał olbrzymi wpływ na ceny ogrzewania i na wygodę obsługi konkretnego pieca. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej instalowane są kotły gazowe, piece na ekogroszek czy piece węglowe. Istnieje również piec gazowy kondensacyjny.

Masz ochotę poznać więcej interesujących informacji na opisywany temat? To pokaż szczegóły (http://www.zleceniomat.pl/wykonczenie-domu), które akurat takie informacje posiadają.

Jeśli wybierzemy akurat tego typu piec, to należałoby wcześniej pomyśleć o w większym stopniu innowacyjnych urządzeniach kondensacyjnych.

dach

Autor: Maxime Raphael
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu piec gazowy jest stosunkowo drogi przy zakupie, jednak odznacza się nieco mniej widocznym kosztem używania. Działa on w systemie zamkniętym i zezwala na odbieranie energii ze spalin. Tego typu piec wykorzystuje tzw. zjawisko kondensacji pary wodnej pochodzącej ze spalin. Jeżeli chodzi o ilość otrzymywanego ciepła, to decyduje o tym temperatura wody, która jest otrzymywana z konkretnej instalacji. Im będzie ona mniejsza, tym sprawność konkretnego kotła kondensacyjnego będzie większa. Według standardu DIN 47027 normowa temperatura równa się 40 stopni Celsjusza. Niektórzy wytwórcy podają jednak jej wydolność w odniesieniu do temperatury 30 stopni a nawet 25 stopni. Te wartości będą w tego typu wypadku zawyżone.

Z tego też powodu należy zwrócić na to znaczną uwagę przed kupnem takiego kotła. Warto również dodać, że dobrej jakości piec kondensacyjny powinien mieć sprawność na szczeblu ok. 110%.