Jakie są kłopoty z poprawnym określaniem kosztów ogrzewania i z czego biorą się te problemy?

Trudności z rozliczeniem kosztów ogrzewania za pomocą podzielników mają miejsce dosyć często. To różne problemy, najczęściej zaś chodzi o działanie lokatorów, zbytnio dużym oszczędzaniem, kombinowaniem, niekiedy może to też być nadmierne zużycie ciepła. Pomimo, że podzielniki kosztów ciepła są w użyciu już kilkanaście lat, to ich użytkowanie sprawia kłopoty, jakie prowokują nieporozumienia pomiędzy administratorami a właścicielami mieszkań, w których są te urządzenia. Co warto wiedzieć na ten temat?

licznik wody

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Podzielnik kosztów ogrzewania musi być dostosowany do warunków polskiego budownictwa. Jak to definiować? Nasze budownictwo odznacza się czasami niezbyt właściwą jakością izolacji ścian wewnętrznych, które oddzielają konkretne lokale. Są też braki izolacji pionów grzewczych które są prowadzone na zewnątrz ścian. To istotnie najistotniejsza przyczyna przepływów pomiędzy różnymi mieszkaniami o różnorodnej temperaturze, a również niezarejestrowanych zysków ciepła, biorących się z pionów grzewczych.

Generalnie wyznaczanie indywidualnych kosztów ogrzewania lokali w budynku, w jakiej mieszka wiele rodzin określa artykuł 45 a ust.9 ustawy Prawo energetyczne. Regulacja taka określa wybór takiego sposobu rozliczania, jaka zapewnia określanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie. Faktycznie to podzielniki kosztów ogrzewania rejestrują ciepło z grzejników do lokalu – . Nie jest to jednocześnie równoznaczne z ilością ciepła, jaka jest niezbędna, aby ogrzać takie mieszkanie.

Podobnie emocjonujące materiały są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeżeli masz ochotę je zgłębić – zobacz pod linkiem kosze kuchenne, który jest tu.

Ciepło doprowadzone do budynku przez sieć miejską, jakie koszty trzeba rozdzielić, dochodzi 3 drogami: przez grzejniki, z sąsiednich lokali i piony grzewcze. Najmniej skomplikowane zdefiniowanie takiej ilości to wymóg dodatkowego pomiaru temperatury wewnętrznej mieszkania. W sytuacji zastosowania do podziału kosztów ogrzewania podzielników, można zdefiniować tylko ilość energii z grzejników. Natomiast, 2 inne źródła energii (wspomniane ciepło z pionów i z sąsiednich lokali) nie jest uwzględniane.

licznik wody

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com

W ten sposób, kiedy suma energii cieplnej, jaka pochodzi z pionów i z pozostałych lokali, przekracza ilość energii z grzejników, to obliczanie kosztów ogrzewania lokali tylko za pomocą odczytu ciepłomierzy, może wskazywać na absurd. Stąd także powinniśmy pamiętać o tych kwestiach. To zapewnia lepiej nam pojąć, czemu stan rzeczywisty czasem jest całkowicie różny od wskazywanego, to umożliwi również podejść do tematu bardziej konstruktywnie, eliminując ewentualne błędy.