Jakie panele powinny zostać wykorzystywane pod ogrzewanie podłogowe?

Przez stosunkowo długi czas osoby, które pragnęły zamontować w swym domu ogrzewanie podłogowe, spotykały się ze stwierdzeniem, że to świetne wyjście, ale wyłącznie do łazienki czy ew.

maszyny - perspektywa

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
kuchni. Aktualnie jednak jakość dobrych paneli podłogowych, które montuje się w salonie jest na tyle dobra, że pod nie także można by już montować taką instalację.

W znacznej mierze kłopot opiera się na tym, że kafelki ceramiczne stosunkowo dobrze znoszą różnice temperatury, ale salon czy sypialnia nie prezentowałaby się z nimi najwłaściwiej. Z tego też powodu niektóre osoby decydują się zamontować tego typu instalację pod warstwą paneli. Jednak tego typu wyjście posiada swe wady i zalety, ponieważ panele nie w każdym przypadku są odpowiednio wytrzymałe na wspomniane zmiany temperatur. Drugą wadą jest kwestia oddawania ciepła do konkretnego pomieszczenia. Jednak jeżeli w tym pokoju koniecznie muszą być panele ogrzewanie podłogowe (Pryczynicz – deska dwuwarstwowa) jest wciąż możliwe do zastosowania. Trzeba jedynie wybrać panele najwyższej jakości i we właściwy sposób zamontować instalację grzewczą.
W wypadku zastosowania podłogi z paneli, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania wodnego. W sprzedaży do nabycia są panele laminowane, które zazwyczaj są już gotowe pod taki rodzaj ogrzewania. Wyłącznie nieduża część paneli mogłaby zostać użyta pod ogrzewanie za pomocą instalacji elektrycznej. Jest to związane z tym, że ogrzewanie elektryczne posiada m.in.

prędko nagrzewające się maty grzejne, a tego typu panele, jak to było wspomniane wyżej, nie najlepiej znoszą szybkie zmiany temperatury. Takie różnice mogą wywoływać na panelach powstawanie mikroskopijnych pęknięć na powierzchni takich paneli.