Jakie materiały są wybierane u nas do budowania domów?

Przy budowie domu, w pewnym momencie będziemy musieli zadać sobie pytanie, z którego materiału skonstruować w nim ściany. Na rynku można znaleźć kilka typów materiałów budowlanych, które charakteryzują się różnymi właściwościami.

kosmetyki

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród nich popularnym wyborem są ceramiczne cegły, pustaki oraz bloczki betonowe. Trzeba być świadomym, że do budowy różnych elementów tego samego budynku, np. ścian nośnych, murów zewnętrznych, komina itd. można użyć różnego rodzaju materiałów. Wybór cegły do wybudowania muru na zewnątrz, nie wyklucza zatem skorzystania z pustaków wewnątrz.

Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym.

Autor: Chapel Parket Polska
Źródło: Chapel Parket Polska
Co ciekawe, nad Wisłą najchętniej używana jest cegła ceramiczna, którą produkuje się przede wszystkim z gliny i iłu, z ewentualnymi innymi domieszkami. Cegła taka jest doskonałym materiałem: wytrzymałym, a także dobrze izolującym. Cegły budowlane są jednak najczęściej niewielkie i ciężkie, toteż niełatwe do układania. Mimo to są bardzo uniwersalne. Nadają się do konstrukcji i warstwy elewacyjnej, i sklepień. Co istotne, cegły mocno różnią się między sobą. W Polsce przykładowo nie powinno się używać do budowy elewacji cegieł suszonych, ale już w ciepłych, suchych państwach – czemu nie.
Wiele osób zastanawia się też nad innym materiałem ceramicznym, czyli pustakami. Są one materiałem posiadającym w środku niewypełnione otwory. Powietrze nic nie waży, zatem pustaki są naprawdę lekkim materiałem do układania, dużo lżejszym i bardziej poręcznym niż cegła budowlana. Kolejny popularny budulec, boczki betonowe, jest jeszcze cięższy od cegieł, ale przez jego wielkość prędko się nim muruje. Bloczki wybiera się przede wszystkim do ścian nośnych, ale można wymurować nimi też warstwę elewacyjną zewnętrznej ściany.
Do innych, dużo rzadziej stosowanych technologii budowy domu, należy wliczyć technologie szkieletowe i kanadyjskie, a następnie – z bali. Murowany silikat to materiał używany w mniej niż 5% wszystkich budowanych domów.

Z jakiego powodu wciąż budujemy cegłami? Podejrzewa się, że domy murowane ceramiką są uważane, nie bez powodu, za solidniejsze budowle.

Kiedy opisywany materiał będzie przez Ciebie przestudiowany, wejdź także na odmienny pełen tekst (https://bestem.com.pl/produkty/wypelnienie-papierowe-bestemcore/), który posiada podobnie wciągające treści.

Poza tym, na przestrzeni wieków zwyczajnie przyzwyczailiśmy się do tego materiału.