Jakie jachty moglibyśmy czarterować nie mając odpowiedniego patentu?

Duża ilość ludzi myśli, że tak ciekawa rozrywka jaką na pewno jest żeglowanie, jest dostępna jedynie dla osób, które mają stosowne uprawnienia żeglarskie.
W rzeczywistości taka sprawa wygląda jednak nieco inaczej.

balkon

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

deweloperzy

Autor: Kristen Wheatley
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda znaczna wiedza oraz pewne doświadczenie są bardzo użyteczne, jednak możemy wypożyczać jachty żaglowe mające długość nie większą niż 7,5 metra.

Kiedy zainteresuje Cię ten temat, obejrzyj ponadto inne nasze strony, które przedstawiają to zagadnienie – z pewnością też Cię zaciekawią.

Jeśli natomiast chodziłoby o jednostki z napędem motorowym, to ich silniki nie powinny posiadać mocy wyższej niż 10 kW, czyli ok. 13 koni mechanicznych. Tutaj należy jednak wspomnieć, że osoba, która nie ma patentu, może żeglować na jachtach żaglowych, które zostały wyposażone w jakikolwiek silnik pomocniczy. Mógłby być on spalinowy, hydrauliczny lub elektryczny. Jeżeli byłby to pomocniczy silnik typu spalinowego, to nie istnieją jakiekolwiek wymagania odnoszące się do jego mocy. Podsumowując – można stwierdzić, że to, czy konkretna osoba mogłaby pływać jachtem jako sternik, jest zależne głównie od długości kadłuba konkretnej łodzi.

gwarancja

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy dana osoba posiada uprawnienia sternika, czy nie, zawsze jest odpowiedzialna za to, co dzieje się na pokładzie i za bezpieczeństwo jakichkolwiek osób, które są tam obecne. Oczywiście osobę, która nie ma koniecznych uprawnień obowiązywać będą takie same kwestie odnoszące się do ruchu wodnego, co osoby, które patent żeglarza posiadają. Z tego też powodu naprawdę warto jest zacząć żeglarską przygodę wraz z w większym stopniu doświadczoną osobą. Trzeba także posiadać przynajmniej fundamentalne umiejętności i jakiekolwiek doświadczenie.

Oczywiście dalsze szkolenie jest mile widziane. Co ciekawe, nie ma obowiązku zaliczania jakiekolwiek kursu dotyczącego żeglowania. Wystarczy jedynie zaliczyć egzamin.