Jakie istnieją rodzaje nawierzchni? Czym się powinny odznaczać? O czym warto wiedzieć w tej dziedzinie?

Pośród ciągów komunikacyjnych możemy wyróżnić drogi jezdne, jedno-piesze, pisze, ale i parkingi albo place. Możemy je rozróżnić na podstawie funkcji, budowy czy użytych materiałów. Drogi są niesamowicie ważnymi elementami terenów zielonych. Najlepiej zaprojektowany układ komunikacyjny będzie decydował o wartości jak i funkcjonalności terenu zieleni, kosztach utrzymania czy estetyce. Drogi muszą łączyć ze sobą miejsca bardziej uczęszczane, po jak najkrótszej linii. Delikatne łuki dróg są do zaakceptowania, mają urok, do tego nie przedłużają aż tak trasy. Jednakowoż przesada w tej kwestii uwidacznia się pod postacią wydeptanych poboczy i trawników.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy wydzielić ruch pieszy i kołowy. W miejscach, gdzie mamy mało intensywny ruch kołowy możemy wybudować drogi pieszo-jezdny, w ten sposób nie będzie zwiększona powierzchnia utwardzona na osiedlach. Jakie istnieją typy nawierzchni? Przede wszystkim nawierzchnia drogowa, to znaczy warstwa jaka jest wystawiona na bezpośrednie działania użytkowników – pieszych oraz pojazdów. Wybór nawierzchni, czy są to nawierzchnie – (zobacz jak wygląda nawierzchnia mineralna) parkowe, jakie jak sama nazwa wskazuje występują tam, gdzie panuje tylko ruch pieszy albo nawierzchnia żwirowa, to znaczy najlepsza, jak chcemy użyć ją do ścieżki wokół domu, jest więc zależny od surowca, z którego ma być zrobiona, przeznaczenia jak również sposobu użytkowania drogi. Ważne są też takie cechy, jak natężenie ruchu, jakości podłoża albo warunki klimatyczne. Nawierzchnie muszą pełnić swoje funkcje przez cały rok, przy minimalnym poziomie odkształcania oraz deformowania się pod wpływem warunków atmosferycznych. Nawierzchnie powinny być w ten sposób dobrane, by ich użytkowanie nie zmniejszało ich wartości estetycznych, nie naruszało konstrukcji i nie generowało uszkodzeń.

nawierzchnia

Źródło: pixabay.com

Warunkiem bezpieczeństwa jest więc ich gładkość, minimalna śliskość. Z takiego też powodu nawierzchni nie mogą tworzyć twarde, za mocno oszlifowane kamienie. Do innych czynników, jakie powodują śliskość nawierzchni wliczyć można wodę, śnieg, gołoledź albo piasek. Dbając o wygodę używania dróg należy również unikać przesadnych pochyłości, wybrzuszeń jak i wklęsłości. Dopuszczalne spadki, jakie mogą występować powstają na wypadek konieczności odprowadzania wód opadowych oraz nieznacznej różnicy poziomów. Jeśli chodzi o surowce do nawierzchni, które wykorzystujemy na przykład w naszym ogrodzie, to całkiem łatwo zaopatrzyć się w niezbędne elementy, w sklepach budowlanych, gdzie kupimy inne ważne pomoce, jak klej do drewna.