Jaka powinna być min. grubość izolacji zbrojenia betonowego?

Otuliną określamy grubość warstwy betonu od krawędzi elementu żelbetowego do prętów, która ochrania wzmocnienie przed szkodliwym oddziaływaniem siedliska.
Wzmocnienie różnych elementów budowlanych domu może niestety ulec zepsuciu dla przykładu pod wpływem dużej temperatury lub kwaśnego podłoża.

Z tego powodu grubość otuliny nosi nazwę w zależności od warunków niszczących, jakości betonu, planowanego czasu eksploatacji domu, ITp. Otulina jest prosta do uzyskania, kiedy wykorzystuje się tzw. uszczelki dystansowe wykonane z zaprawy cementowej lub tworzywa sztucznego. Podkładki z takiego materiały są zazwyczaj produkowane w postaci krążków z otworem w środku, w który trzeba włożyć pręt zbrojeniowy. Uszczelki betonowe natomiast z małymi klockami, w jakich zatopione są dwa druty metalowe, którymi drutami przywiązuje się do pręta zbrojeniowego podkładkę.
otulina

Autor: Yankee Candle
Źródło: Zapachdomu.pl
image - mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Minimalna grubość otuliny może być zmniejszona o pięć mm w elementach wykonanych z betonu, jakiego wytrzymałość jest o dwie klasy większa od wskazanej. Minimalna grubość otulenia ze względu na oddziaływanie rdzy może być ponadto pomniejszona, jeżeli dokładne ustalenia wedle aprobaty technicznej wyrobu użyto stali nierdzewiejącej lub użyto inne specjalne środki ochrony, użyto beton (zobacz: beton elewacyjny) szczelny o specjalnym składzie, na płaszczyźnie betonu wykonano poza tym powłokę zabezpieczającą lub zastosowano tzw. obetonowanie.

Minimalne grubości otuliny zbrojenia w częściach o nierównej albo porowatej czy też pofałdowanej powierzchni (dla przykładu przy odsłoniętym kruszywie) powiększa się co najmniej o pięć milimetrów. Jeśli beton układany jest bezpośrednio na podłożu gruntowym, to otulina może mieć długość nie mniejszą niż 75 milimetrów, a jeżeli na podłożu wykonanym z betonu – nie mniejsza niż 40 milimetrów.