W jaki sposób zaaranżować wnętrze, które będzie całkiem zautomatyzowane? Czy jest to możliwe?

inteligentny dom
Czy możliwe jest, żeby nasz dom myślał? Co potrzeba, żeby zamontować w naszym lokum cały zespół inteligentnych instalacji? Gdzie najlepiej się z tym pójść jak i jakiego typu dokumenty musimy uzyskać? Czy jest to drogie? Czy rzeczywiście można mieć nasz inteligentny pokój? Systemy inteligentne dają pełną automatyzację naszego wnętrza, i to w wielu wymiarach.

dużo pilotów
Autor: Carlos Castro Ruge
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą to być na przykład instalacje grzewcze, chłodzenia lub wentylowania, jak również sterowanie światłem, bramami lub innymi sprzętami silnikowymi. Możliwe jest również zarządzanie bezprzewodowymi urządzeniami dzięki bluetooth oraz system satelitarny. Tego typu automatyzacja może zahaczać praktycznie każdy fragment instalacji elektrycznej. To znaczy, że jednym guzikiem będziemy w stanie uruchomić zraszacze na ogrodzie, opuścić rolety zewnętrzne w oknach albo wyłączyć konkretne urządzenia AGD w domu.

Przez to będziemy w stanie zaoszczędzić sporo energii. W przypadku kosztów grzania jest to około 40%, natomiast oświetlenia do 15%. Gdy wybieramy tego typu instalacje to właściwie nie jest konieczne by starać się o jakieś dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Kwestia ta dotyczy tak remontu domu, jak i budowania nowego. Wiadomo natomiast, iż na wypadek budowy domu potrzebne jest uzyskanie pozwolenia, które posiada projekt (polecamy budowa hal produkcyjnych) instalacji elektrycznej. Jest on niezbędny jeśli chodzi i montaż standardowej, oraz inteligentnej instalacji. Kiedy stawiamy nowy budynek mamy tak naprawdę dwa wyjścia. Ciekawe informacje znajdują się tu: porównaj.

Po pierwsze, do wniosku o wydanie zezwolenia na stawianie domu dołączyć musimy projekt (polecamy projektowanie hal magazynowych) instalacji elektrycznej, a później trzeba przygotować projekt inteligentnej instalacji. W innej sytuacji do wniosku o wydanie zezwolenia na budowę powinniśmy załączyć projekt instalacji, który bierze pod uwagę również inteligentne instalacje. Już w trakcie projektowania instalacji powinniśmy wziąć pod uwagę miejsce na dodatkowy przewód magistralny albo przewód sieci komputerowej. Sprzęty inteligentnej instalacji zasilane są napięciem, które odróżnia się parametrami od napięcia, które znajduje się w sieci energetycznej. Najczęściej komunikacja oraz zasilanie tych elementów odbywają się tymi samymi przewodami, dlatego instalację magistrali umieszcza się w pewnej odległości od tej elektrycznej.