Jak walczyć z wilgocią w pomieszczeniach oraz w których miejscach zazwyczaj pojawiają się nieładne plamy pleśni?

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi grzyby pleśniowe jest to problem, który pojawia się w dużej ilości polskich domach. Przyczyną pojawiania się grzybów jest zazwyczaj niedogrzanie pomieszczeń, przemarzanie murów i kiepska wentylacja.
Bardzo wielokrotnie wydaje nam się, że małe wykwity nie są wielkim kłopotem a przetarcie ich ściereczką powinno być wystarczające żeby się ich pozbyć.

szklany budynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to fałszywe rozumowanie ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i bez usunięcia całej grzybni brzydki nalot wróci w bardzo niedługim czasie. Wilgoć w mieszkaniu może pojawić się bardzo wielokrotnie po niewystarczającym wyschnięciu po remontowych robotach. W pomieszczeniach już użytkowanych niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja termiczna zewnętrznych murów oraz sufitu na najwyższym piętrze. Błędnie wykonana izolacja termiczna sprzyja powstawaniu mostków termicznych, które zwane są także cieplnymi. Są to miejsca niedostatecznie izolowane i niedostatecznie chronione przed wilgocią oraz zimnem. Mostki cieplne zazwyczaj powstają wokół drzwi i okien oraz przy zetknięciu dwóch ścian albo ściany i stropodachu. W tego typu sytuacji niezwykle często wykwity pleśniowe pojawiają się w rogach pomieszczeń lub nad oknami. Wilgoć do mieszkania dostaje się wprost przez nieszczelne dachy albo pęknięte rury, które są w ścianach.

Osiedle domków jednorodzinnych

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć może pojawiać się również we wnętrzu domu. Wytwarzamy ją sami każdego dnia przy praniu czy oddychaniu. Tego typu sytuacja jest całkiem normalna a problem pojawia się wtedy, gdy takiej wilgoci w mieszkaniu nie odprowadzamy na zewnątrz. Za rzadkie wietrzenie pomieszczeń, zbyt szczelne, plastikowe okna (sprawdź: drzwi balkonowe online) i pozatykane wentylacyjne kratki powodują, że wilgoć wraz z nagromadzonymi bakteriami w niej, zostaje wewnątrz pomieszczenia.

Podstawowym lekarstwem na problem nadmiernej wilgoci i powstającego przez tą wilgoć grzyba jest zadbanie o właściwie zrobioną zewnętrzną, termiczną izolację na domu oraz zlikwidowanie wszystkich mostków termicznych.