Jak w prawidłowy sposób dobrać gatunek tynku do przeprowadzania remontu XVIII-wiecznego budynku mieszkalnego

Mieszkanie w starym mieszkaniu połączone jest z różnorakimi niedogodnościami. Zacieki na ścianach, niemile widziani mieszkańcy, czyli myszy wyłażące spod podłogi bądź powały, przeciekający dach i odpadający tynk. W przypadku tego ostatniego elementu sprawa bywa bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Mury wybudowane z kamienia chłonącego wodę wymagają specjalnego traktowania. Kto nie odkrył w całości tajników przeprowadzania remontów stuletnich mieszkań, nie powinien chwytać za łopatę. Taka osoba działając bez momentu zastanowienia, przykręci na ścianę regipsy, co w krótkim czasie zaowocuje ich zgniciem. Nie po próżnicy stare ojczyste powiedzenie przestrzega: co nagle, to po diable.

To warte przeczytania (http://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/stoly-warsztatowe/) teksty, zatem nie wahaj się i przeczytaj je – to zbliżona tematyka, która jest niewątpliwie warta uwagi.

Zamiast stawiać na przypadkowe rozwiązania, lepiej będzie zastanowić się nad wykorzystaniem najlepszego tynku. Jego powszechna dostępność nie pozostawia nic do życzenia, zatem i w tym przypadku lepiej nie podejmować bezmyślnych decyzji.

ściana

Autor: Keith Kissel
Źródło: http://www.flickr.com
Wybór tynku zależy od miejsca jego umieszczenia. Na ściany zewnętrzne niezbędny będzie taki, który wytrzyma działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych: lipcowych promieni słonecznych, silnego mrozu, gwałtownego wiatru i solidnego deszczu z gradem. Z kolei do wnętrza wykorzystamy tynk o zupełnie różnym składzie. Tutaj stan aury nie ma już znaczenia, ale istotne są pozostałe kryteria. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy po tynkowaniu na ściany położymy płytki, nałożymy fototapetę, czy pomalujemy pokój w najmodniejszy odcień bieżącego sezonu.

W przypadku odrestaurowywania wiekowych domów najlepszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie zmodyfikowana formuła sprawi, że mury będą mogły oddychać, a efekty renowacji za pomocą tynku renowacyjnego Satsys będą zauważalne przez wiele lat. Najgorszy będzie tynk gipsowy, który chłonie wodę jak gąbka i błyskawicznie w kuchni pojawią się mokre wykwity za regałami.

Jak przedstawiono, wybór tynku jest w miarę skomplikowany i wymaga tak wiedzy książkowej, jak i doświadczenia. Jeśli przeprowadzamy renowację samodzielnie, wtedy najwłaściwiej jest rozpocząć swoje przedsięwzięcie od przeglądania katalogów wziętych ze sklepów z artykułami budowlanymi. Najprawdopodobniej okaże się, że prawie w ogóle nie mamy pojęcia, jak ogromnym asortymentem dysponują magazyny, a najwłaściwszy do remontowanego mieszkania tynk renowacyjny nie będzie przez nas nawet zauważony.