Jak przebiega badanie zanieczyszczenia gruntu pod budowę domu?

Nie zawsze możemy być w pełni przekonani, iż działka, na której chcemy wybudować dom, nie była kiedyś np. wysypiskiem śmieci. Takie obawy pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy przestrzeń budowlana znajduje się z dala od innych budynków. Zdarzają się przypadki, kiedy po pewnym czasie okazuje się, iż poprzedni właściciele działek magazynowali tam kiedyś np. azbestowe elementy lub stare jarzeniówki z rtęcią.

Turbiny wiatrowe

Autor: bogenfreund
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bogenfreund/465058200/

Takie sytuacje przytrafiają się głównie wtedy, kiedy teren (zobacz również nadzór saperski) zakupiony był po promocyjnej cenie. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek obawy dotyczące kupionego terenu, niezbędne może wydawać się badanie zanieczyszczenia gruntu. Powinniśmy przede wszystkim sprawdzić działkę pod kątem uprzedniego wykorzystania terenu zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Profesjonalny nadzór geotechniczny powinien wykazać, czy kupiona ziemia jest wolna od różnego rodzaju zanieczyszczeń, czy też trzeba się obawiać (zasięgnij porady pod tym adresem: ).Istotne jest również, żeby jeszcze przed zakupieniem terenów przekonać się dokładnie, kto był poprzednim posiadaczem terenu oraz jak ziemia była wcześniej zagospodarowana. W celu uzyskania takich wiadomości niezbędne jest przestudiowanie informacji w księdze wieczystej. Nie mniej istotne mogą okazać się także badania dostępne w urzędach albo lokalnych organach ochrony środowiska. Powinniśmy także wcześniej podpytać sąsiadów na temat tego, co na zakupionym terenie znajdowało się wcześniej.

Zrealizowanie bardziej dokładnych badań chemicznych terenu czy wód nie jest obowiązkowe w przypadku każdej transakcji. Aczkolwiek są różnorakie okoliczności, gdy takie badania są konieczne (sprawdź zapisy – ). O możliwym zanieczyszczeniu środowiska powinno świadczyć to, czy na danym gruncie lub w jego bezpośredniej bliskości prowadzona była działalność polegająca na produkcji, magazynowaniu bądź stosowaniu substancji groźnych dla środowiska.

Pewnie miałbyś ochotę obejrzeć komentarz z strony (https://www.aner.com.pl/kategorie/blachy)? Jeżeli tak, to fantastycznie. Możliwe, że i Ty zechcesz podzielić się z nami swoją ocenę.

Sygnałem alarmowym powinna być również wiadomość o tym, że na danym terenie znajdowało się wysypisko śmieci, zwłaszcza tzw. dzikie. Nie mniej ważne są także dokładne badanie struktury geologicznej. W pewnych okolicznościach nawet zanieczyszczania, których źródło znajduje się w znacznej odległości, mogą przedostać się wodami gruntowymi do kupowanego gruntu. Dzięki dokładnym badaniom i analizom gruntu możemy pozbyć się wszelkich wątpliwości i obaw.