Jak prezentuje się kwestia finansowa odnośnie pompy ciepła? Czy one się opłacają? Od jakich kwestii to zależy?

Czy zdajesz sobie sprawę jak dużo możesz oszczędzić zamieniając kocioł na pompę ciepła?Jeżeli jednak planujesz faktycznie tak postąpić musisz pamiętać, iż wiele zależy od współczynnika COP. To stosunek ilości energii dostarczanej do instalacji grzewczej w skraplaczu pompy do tego, jak wiele pobierze ona energii elektrycznej. Nie jest to do końca jasne? W takim razie, zapraszam do lektury.

kaloryfer

Autor: JMacPherson
Źródło: http://www.flickr.com
Dla pomp stosowanych do ogrzewania pomieszczeń będzie on oscylował w granicach 2 do 4 (COP). Wiadomo, ten wynik uzyskamy, jeżeli uwzględnimy średnią całego sezonu grzewczego. Więc im będzie bardziej mała różnica temperatury pomiędzy ośrodkiem, z którego pompa bierze ciepło rozliczanie ciepła (czyli parownikiem pompy), a wartością temperatury, do jakiej pompa może nagrzać czynnik grzewczy (czyli skraplacz), to będziemy mieli większą efektywność. Temperatura skraplacza najczęściej nie jest niższa niż czterdzieści stopni celsjusza, lecz tyle istotnie trzeba, by zadziałała instalacja grzewcza. Powinniśmy wiedzieć, że niższa temperatura mogłaby spowodować, że niezbędne byłyby urządzenia o bardzo sporej powierzchni wymiany ciepła (kliknij ).

Wszystko tak więc jest zależne od temperatury ośrodka, z jakiego pompa będzie pobierać ciepło. Im będzie wyższa, tym bardziej znaczny będzie COP, co w sumie zapewni mniejsze koszty ogrzewania. Jak więc wygląda opłacalność pompy ciepła? Dość stabilną i wysoką temperaturę w okresie grzewczym posiadają naturalne zbiorniki wodne, zaś trochę niższą grunt o głębokości poniżej 1 metra. Wartość temperatury parownika pompy gruntowej jest zazwyczaj bliska zera stopni przez cały czas jej pracy. W ten sposób staw lub studnia głębinowa może zagwarantować nawet dziesięć stopni celsjusza podczas mrozów.

Jednakże do poboru ciepła (odwierty pionowe pod pompy ciepła Śląskie) z gruntu albo wody konieczna jest już instalacja, której koszt może przekroczyć dwadzieścia tysięcy złotych (w sytuacji pompy grzewczej – 10 kW). Niestety, nie zawsze bądź bardzo ciężkie jest jej wykonanie, np. z powodu zbyt niewystarczającej ilości miejsca lub niezbyt wysokiego poziomu wód gruntowych. Jeśli tak, możemy zdecydować się na pompę powietrzną. Powinniśmy jednak pamiętać, iż w czasie mrozu jej efektywność maleje i to bardzo. Tak więc koszty ogrzewania mogą osiągnąć nawet dwa razy więcej niż na pompę gruntową.