Jak powinno zakładać się listwy przypodłogowe? Jakie istnieją sposoby montażu? Który z nich zastosować?

Listwy przypodłogowe
Po całej masie prac, gdy podłogi zostały ułożone, a ściany pomalowane przychodzi czas na montaż listew przypodłogowych. Tak właściwie sposobów ich zamontowania jest kilka, dobrze jest poznać takie bardziej niezawodne.

Listwy przypodłogowe
Autor: Classen
Źródło: Classen
Listwy podłogowe są niezastąpionym sposobem połączenia podłogi ze ścianą. Z łatwością zakrywają nierówności, jak i wszelkie remontowe niedociągnięcia. A tak właściwie o takie miejsca na styku dwóch płaszczyzn naprawdę łatwo. Pozwalają w związku z tym w estetyczny i nieinwazyjny sposób ukryć kable, a jednocześnie zaznaczają styl i charakter wnętrza. Najpopularniejsze są listwy zrobione z płyty MDF, jak również klejonki sosnowej, jaka powleczona jest folią dekoracyjną lub naturalnym fornirem. Najczęściej wykorzystywane są także listwy – warto przejrzeć: listwy podparapetowe – wykończone białą okleiną, jaką możemy malować na jaki chcemy kolor, a później przemalowywać wielokrotnie jeśli chcemy zmienić kolor.

Listwy dobrze jest położyć od razu po skończeniu malowania i układania podłogi. Najbardziej znany sposób montażu polega na przymocowaniu listew do ściany przy pomocy kleju do montażu lub silikonu. Chociaż rozwiązanie to jest niezbyt drogie, to jest jednak mało praktyczne na przyszłość. Przy dużym remoncie listwy będziemy musieli oderwać, a to ryzyko, że się je uszkodzi, więc całą montażową pracę trzeba będzie wykonać od nowa. Aby ułatwić to zadanie, dobrze użyć gotowy system do montowania listew. Dzięki niemu nie tylko w odpowiedni sposób założymy je po raz pierwszy, lecz w razie potrzeby błyskawicznie zdemontujemy przed następnym malowaniem albo przeprowadzeniem kabli. Jak zdecydujemy się na użycie systemu montażowego, pracę można zacząć, tak samo jak w przypadku przyklejania ich, od dopasowania ich do ś www.invado.pl/produkty/oscieznice ]

Należy pamiętać, by na końcach zostawić kilka wolnych milimetrów dla narożników. Następnie klamry musimy przymocować do ściany, zostawiając pomiędzy nimi 40-50 centymetrów odstępu. W przypadku krzywych ścian należy rozmieścić je nieco gęściej. Do montażu trzeba wykorzystać wkręty oraz kołki rozporowe. Należy w ten sposób robić przez wzgląd na rodzaj systemu montażu. Po wykonaniu tej części prac możemy wzdłuż ściany poprowadzić przewody, które chcemy aby były ukryte za listwami. Podobnie pracę należy wykonać przy montowaniu innych tego rodzaju elementów, jak ościeżnice .