Jak powinno się montować klimatyzator naścienny typu split?

Wybór dobrego klimatyzatora pod względem własnych potrzeb, upodobań czy też możliwości finansowych, to początkowy krok do tego, żeby w domu zawsze była miła i właściwa temperatura. Kolejnym krokiem jest montaż takiego Urządzenia.

montaż klimatyzatora naściennego

Autor: Guillaume Baviere
Źródło: http://www.flickr.com
Już podczas początkowych rozmów o wybieraniu klimatyzatora, czasami przypomina się interesantom, że odpowiedni montaż jest tak samo ważny, jak samo urządzenie. Jest tak dlatego, że od tego zależy żywotność i poprawne funkcjonowanie tego typu urządzenia. Istotna jest też skuteczność działania. Montaż klimatyzatora zależy od jego typu. Dla przykładu klimatyzator kompaktowy monoblokowy jest dosyć łatwy w obsłudze, a jego montaż opiera się na wstawieniu go do danego pomieszczenia oraz wystawieniu przez okno rolety warszawa bielany specjalnej rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Z drugiej jednak strony przez to samo otwarte okno do pokoju dostaje się także nagrzane powietrze z zewnątrz, co znacznie obniża efektywność chłodzenia. Musimy także pamiętać o tym, że klimatyzator kompaktowy jest relatywnie hałaśliwy, dlatego też osoby będące w chłodzonym pokoju mogą odczuwać jakiegoś rodzaju dyskomfort.
Często nabywane do prywatnego użytku są klimatyzatory ścienne typu split i multisplit. Potrzebują one fachowego montażu. W pomieszczeniu, w którym ma zostać położona jednostka wewnętrzna, wybiera się najlepsze miejsce instalacji. Nie może ono być przypadkowe i niezwykle istotne jest rozmieszczenie pod kątem pozostałych sprzętów i miejsc, w których spędza się najwięcej czasu. Na wskazanej ścianie zewnętrznej należy zamieścić na odpowiednim wsporniku jednostkę zewnętrzną.

Następnie obie jednostki się łączy za pomocą miedzianych rurek i dobrze byłoby wiedzieć, że im mniejsza jest moc chłodnicza klimatyzatora, to tym mniejsza dopuszczalna jest odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i tą wewnętrzną. Tego typu montaż klimatyzatora naściennego zajmuje przeważnie od 5 do 10 godzin. W tym celu należy wywiercić otwór o małej średnicy.