Indywidualna instalacja LPG interesującą alternatywą dla metanu

Niestety nie wszyscy możemy stosować dobrodziejstwa sieci gazowej pobudowanej przez samorząd.

Często ma miejsce taka sytuacja w miasteczkach umiejscowionych wysoko, gdzie doprowadzenie powszechnej sieci gazu ziemnego byłoby nieekonomiczne z uwagi na niesprzyjające ukształtowanie obszaru bądź też za małą ilość użytkowników sieci by było to zyskowne dla dla przedsiębiorstwa które ma koncesje na wysyłkę samorządowi gazu propanu.

butle z gazem

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com

Mamy wówczas kilka innych wariantów dostarczania gazu do swego domostwa. Pierwsza z nich to nabycie zbiornika LPG, przyłączenie zbiornika do kuchenki po czym osobista zmiana go po określonym czasie na wypełniony zasobnik z butanem. Jest to tanie rozwiązanie jeżeli propan w naszym gospodarstwie domowym wykorzystujemy do pichcenia, niemniej jednak nagrzewamy budynek inaczej. Kiedy jednakże postanowimy, że będziemy ogrzewać nasze mieszkanko oraz jednocześnie pichcić przy pomocy propanu, lepiej ekonomiczne jest wybudowanie przydomowej instalacji propanowej. Taka instalacja to struktura zbiorników LPG, rurociągu doprowadzającego gaz płynny do budynku bądź grupy domów. Są do wyboru 2 różne rodzaje systemów. Poczytaj więcej – zbiorniki na gaz propan butan.

liczniki gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszą z opcji jest zbiornik LPG na powierzchni, drugą natomiast opcją jest pojemnik przysypany gruntem. Wybór bezapelacyjnie należy do użytkownika. Moim zdaniem podziemne zbiorniki LPG są wygodniejsze i dzięki czemu bardziej praktyczne chociaż na starcie robót przy stawianiu jest sporzej. Potrzeba dla przykładu wykopać odpowiednio głęboki rów by można było zgodnie z wymogami przepisów wybudować zbiornik LPG. Rów wedle wymogów bezpieczeństwa powinien mieć 4 metry rozciągłości, mieć trzy metry szerokości, głęboki na 2,5 m. Zbiorniki LPG stawiane są na murowanej podstawie o wielkości 2 na 1,5 metra, o grubości dwadzieścia pięć centymetrów.

Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy tego tematu zapraszamy do kolejnego tekstu, który czeka na Ciebie pod podanym linkiem. Tam odejdą wszystkie Twoje rozterki.

Zbiornik LPG jest do podestu przytwierdzony betonem i dodatkowo przymocowany metalowymi kotwami.

Zasobnik należy przysypywać w pierwszej warstewce z dużą ostrożnością piachem aby nie zniszczyć warstewki przeciwrdzewnej. Przedstawiona instalacja LPG wymaga od eksploatatora zameldowania zamysłu inwestycji w urzędzie gminnym i złożenia podania o zezwolenie na przebudowę instalacji . Do wniosku należy dodać plan sytuacyjny z zaznaczeniem odległości od budowli, z naznaczeniem stref bezpieczeństwa, mierzonych od wierzchniej krawędzi zbiornika LPG (sprawdź).

Szukasz nietuzinkowego materiału, który omawia pożyteczne tematy? Jeżeli tak, to kliknij tutaj, ponieważ niechybnie Ci się przyda. Naprawdę zalecamy ten portal!

Przed uruchomieniem instalacji konieczne jest odebranie technologiczne instalacji na gaz płynny przez uprawnioną osobę (zazwyczaj pracownika przedsiębiorstwa dostarczającego gaz).